Pokud vám na zahradě roste tato rostlina, počítejte s masivní pokutou. Raději se jí rychle zbavte

Mnozí z nás rádi trávíme čas pěstováním rostlin na našich zahradách, ale některé rostliny mohou přinést více problémů než užitku. Jednou z takových rostlin, která může způsobit nemalé starosti, je například invazivní druh, jehož přítomnost na vaší zahradě může být nejen nežádoucí, ale dokonce i protiprávní.

Invazivní druhy

Některé rostliny se vyznačují rychlým šířením a potlačením místní flóry, což může vést k nerovnováze v ekosystému. Jejich pěstování na vaší zahradě může být nejen neekologické, ale v některých případech i protizákonné s rizikem vysokých pokut. Mezi mnoha rostlinami, které mohou zdobit naše zahrady, existuje jeden zvláště nežádaný host – bolševník. Tato rostlina není jen invazivní, ale může být i velmi nebezpečná pro lidské zdraví.

Identifikace bolševníku

Bolševník je snadno rozpoznatelný svými velkými listy a vysokými stvoly, které mohou dosahovat až několika metrů. Květy této rostliny se shlukují do velkých složených okolíků, které mohou být na první pohled atraktivní.

Foto: Shutterstock

Rizika spojená s bolševníkem

Kromě své invazivní povahy, bolševník produkuje toxickou šťávu, která může způsobit vážné popáleniny na kůži, pokud dojde k jejímu kontaktu s pokožkou a následnému vystavení slunečnímu záření. Je tedy nezbytné zacházet s touto rostlinou velmi opatrně.

Co dělat, pokud bolševník objevíte

Pokud najdete bolševník na své zahradě, je důležité okamžitě jednat a rostlinu bezpečně odstranit. Vzhledem k rizikům spojeným s manipulací s rostlinou se doporučuje kontaktovat profesionály, kteří mají zkušenosti s jejím odstraňováním.

Prevence šíření

Aby se předešlo dalšímu šíření bolševníku, je důležité pravidelně monitorovat vaši zahradu a okolí a zabránit semínkům v klíčení. Ujistěte se, že odstraněné části rostliny jsou bezpečně zlikvidovány a nejsou schopné dále šířit.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments