V Česku okamžitě končí oblíbená potravina. Nikdy už si ji nekoupíte, výrobce zavřel krám

Možná si ještě pamatujete, jak lidé před pár desítkami let nadšeně sledovali a kvitovali, jak se českých společností zmocňovaly mezinárodní koncerny. Pochopitelně to bylo dáno tím, že lidé chtěli vše, co bylo západní a ve své tradiční výrobce neměli velkou důvěru, a to často oprávněně.

Proč to dělají?

Dnes už je tomu ale jinak. Do České republiky se vozí potraviny nevalné kvality, přičemž čeští výrobci jsou opět na výsluní a jejich produkty jdou na odbyt. Jsou to ovšem právě ty zahraniční koncerny, které je vlastní a které jim teď hází klacky pod nohy. Často takovým způsobem, že už se nikdy nezvednou a nevzpamatují.

Je třeba si uvědomit, že velké holdingy mají po celém světě obrovské množství továren a výrobu v nich potřebují racionalizovat. Tu a tam se pak stane, že jim do plánů nezapadají tuzemské podniky. Někdy je potom neváhají kompletně zavřít.

To se stalo právě teď. Společnost Orkla oznámila, že okamžitě uzavírá tradičního tuzemského výrobce kyselých okurek, kterým je společnost Znojmia. Tyto okurky jsou přitom jednou z nejoblíbenějších potravin a Češi je doslova milují. V mezinárodní centrále to ale pochopitelně nikoho nezajímalo a jednoduše se tam jen škrtlo jedno políčko.

Foto: Shutterstock

Všechno je to pryč

To ale znamená, že zde končí provozy v Bzenci i Panenských Břežanech. Nejde přitom jen o pozastavení výroby, ale kompletní konec. Na dlažbu letí přibližně 250 zaměstnanců, kterým nebyl nabídnut ani přechod na jiné pozice v rámci koncernu.

Tradiční kyselé okurky už si tedy v obchodech nekoupíte. Nenechte se přitom zmást tím, že se produkt jménem Znojmia prodává nadále. Pokud se podíváte na obal trochu blíže, zjistíte, že výroba už není v České republice, ale kdesi v Turecku.

Čtěte také: Důchodcům v Česku zrušili oblíbenou potravinu. Už ji nikdy nekoupí. To je v háji, co teď budeme dělat?

Tuhle jsem je koupila a na chuti jsem to okamžitě poznala. A to jsem ještě nevěděla, že to tady zavřeli. Kupovat už to v žádném případě nebudu,” říká paní Libuše z Brna. Je to zkrátka smutný konec jedné české firmy s obrovskou tradicí a velkou oblibou jejích výrobků.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Libor
Libor
2 měsíců

K pochopení toho bendobahna filmy Ukřižování Mel Gibson, Kladivo na čarodějnice, Wilsonov, Dny zrady, Noc rozhodnutí, Schindlerův seznam, Smrt krásných srnců, Musíme si pomáhat, Wintonovy děti, Hlava22, Rozrušená země, Toman, Ucho, Vážení přátelé ano, Bony a klid, Báječná léta pod psa, Pupendo, Kolja, Akumulátor1,2, Sexmise, Okamžik záblesku, Lidi co znám, Vítejte v Řecku pane inspektore, Erin Brockovich, Vlk z Wall Street, Už je tady zas o nesmrtelností té lichvamafie která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám válečnickými trpaslíky, kudlankami, trubci, komedianty, lháři, podvodníky, falešnými studenty falešných bendapráv a škol prodavačů danuschetitulů kteří sedí všude kolem… Číst vice »

pepé
pepé
2 měsíců

Okurky Znojmia se vyrábějí(nakládají a zavařují) v Turecku již cca rok či více. Prozatím je tam vozili z jihomoravských polí, včetně nálevu. Nyní už okurky rostou v Turecku a nálev se vyrábí také tam. Ale to jsou staré zprávy, přenesené pomocí ” ctrl c”a “ctrl v”. Abych pravdu řekl, nečetl jsem od p. Štěpánové článek, který bych nečetl již dříve se jménem jiného autora.

Libor
Libor
2 měsíců
Reply to  pepé

Dole jsem popsal důvody proč jsme se směsicí lichváři, vymahači, exekutory, pasáky, vexláky, agenty, číšníky, taxikáři, překupníky hrnců, zázračných přístrojů, dek, herbalajfů, kryploměn, s mafií válečnickych trpaslíků, kudlanek, trubců, převlečených soudruhů soukmenovců zde.

Vlasta
Vlasta
2 měsíců
Reply to  pepé

Už dávno to nejsou ty dobré okurky, jsou hnusné 🤔.

Josef
Josef
2 měsíců
Reply to  Vlasta

Navíc docela drahé, tak téměř nekupujeme.

Karel
Karel
2 měsíců

Tak to už je vrchol!!!!!!

Martin
Martin
2 měsíců

Okurky Znojmia se vyráběly v Turecku i dříve a nikdo nic nepoznal.

Pavel Kukal
Pavel Kukal
2 měsíců

Já si okurky zavaruji sám a to nevlastním ani metr půdy. Kupují suroviny a vychází mi to třikrát levněji než v obchodě. Takže radši ani nepíšu co si Turci s těmi svými okurkami mohou udělat.

Jiří
Jiří
2 měsíců

Kde jsou ty časy v soběstačnosti země, ještě se živil RVHP. Západ měl z nás strach, dnes máme strach z nich, co se tu rozkradlo

Zdéña
Zdéña
2 měsíců
Reply to  Jiří

LOL

Libor
Libor
2 měsíců
Reply to  Jiří

Přijďte ke všem volbám všichni aktivisté, ekologové, vědci, Grety, sportovci, ženy, mladí, staří, rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War ! Podepište petici Voda je život, seznamte se s Holešovskou výzvou, přijďte ke všem volbám nevynechat žádnou příležitost pro změnu, nyní volby do eu zmaru. Více píšu výše i dole ve vláknech diskuse.

Slavka
Slavka
2 měsíců

Bohužel nám tu už nic nepatří ,vše dovážíme a toto jsou důsledky. Okurky Znojmia byly pojmem Bohužel jen do doby než polského majitele napadlo sladit je umělým sladidlem. A takto poláci ničí naše výrobky viz. Piškoty Opavia , okurky znojmia a teď dokonce koupili Becherovku. Ani nechci domyslet co z ní udělají. Ale nikdo Bohužel je , ani retezce přes prsty neklepne a dokud jim nikdo neřekne a dost lepší to nebude.

Libor
Libor
2 měsíců
Reply to  Slavka

Nadějí pro záchranu života na zemi jsou dnes zemědělci kteří tu vražednou mafiánskou bandu splachují hnojem a splaškami do jejich vražedného lichvářského mafiánského pekla všude kolem. Snad se proberou i mladí lidé kteří nebudou chtít žít od krizí ke krizím a od válek k válkám s válečnickými trpaslíky, kudlankami, trubci, komedianty, lháři, podvodníky, falešnými studenty falešných bendapráv a škol prodavačů danuschetitulů, lichváři , vymahači, exekutoři, pasáci, vexláci, agenti, taxikáři, číšníci,zelináři, překupníky hrnců, zázračných přístrojů,dek, herbalajfů, kryploměn kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky imaginární průměrné’ mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami jakoUrsula, dvořákčt,… Číst vice »

Bob
Bob
2 měsíců
Reply to  Slavka

My už do toho mluvit nemuzeme,nejsme majitele,naši “skvělí”politici vše české prodali.

Roman
Roman
2 měsíců
Reply to  Bob

Máte pravdu, ale je to k vzteku. Dokud jsme v EU, tak se s tím nedá asi nic dělat. Vykupovat vše zpátky by sice teoreticky šlo, ale na to opravdu nemáme.
Pokud se jednou opět osamostatnime, tak znárodnit bez náhrady a měnovou reformu.

Libor
Libor
2 měsíců
Reply to  Roman

Podepište petici Voda je život, seznamte se s Holešovskou výzvou, přijďte ke všem volbám všichni aktivisté, ekologové, vědci, Grety, ženy, sportovci, mladí, staří, rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War ! Zbavit se válečnických trpaslíků, kudlanek, trubců, komediantů, lhářů, podvodníků, převlečených soudruhů soukmenovců, děličů Československa, zhasinačů, rozkradačů, tunelářů, falešných studentů falešných bendopráv a škol prodavačů danuschetitulů kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky imaginární průměrné’ mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám, odkláněčů Panama Pandora daňových rájařů kterých máme 300(Izrael 665 !!). Jako na Islandu kde ty šmejdy vyhnali i s jejich mafiánskou ,stavební krizí’ 2008, kterou… Číst vice »