Pokud vaše zásuvka dělá tohle, okamžitě musíte začít jednat. Celá domácnost je totiž v ohrožení

Jakmile zapojíte do zásuvky nabíječku nebo adaptér od notebooku objeví se jiskření a ozve se zapraskání? Pak je zapotřebí situaci řešit, protože u vás v domácnosti dochází například k přehřívání zásuvek. Jinak budete řešit problém u prodlužovacího kabelu a jinak u zásuvky.

Jiskření zásuvek v domácnosti je nebezpečným jevem

Jiskření je způsobeno nepravidelným tokem elektřiny mezi odběratelem energie, spotřebičem a zdrojem energie, tedy zásuvkou nebo lidově řečeno prodlužkou. K narušení kontaktu dochází, když je opotřebovaná zásuvka, když jsou kolíky starší nebo když není kontakt na spotřebiči kvalitně vyrobený. Při zapnutí či vypnutí může zásuvka zajiskřit v případě, že v místě vznikají výkyvy napětí vlivem nestabilní elektrické sítě.

Přetížené zásuvky

Přehřívání zásuvek také vzniká, když je do jedné zásuvky napojeno příliš mnoho spotřebičů nebo když jsou zásuvky špatně instalované. První pomocí je bezpečné očištění prachu a nečistot z kontaktních kolíků, pokud ale problém bude přetrvávat, je třeba vyhledat elektrikáře. Zásuvka by se měla co nejdříve zkontrolovat a opravit. Prodlužovací kabel okamžitě vyměňte za nový.

Normální jiskření

Některá jiskření nemusí být předzvěstí vážného problému. Jedná se o běžný jev, který nastane v případě, že připojíte k zásuvce už zapnutý spotřebič. To se stává například u nabíječky na telefon ve chvíli, kdy už je připojený nabíjecí kabel k telefonu a zapojujete nabíječku. Rovněž se to může stát při zapínání notebooku, když je v režimu spánku.

Foto: Shutterstock

Opravy zásuvek

Jiskření zásuvky lze často odstranit běžným dotažením vnitřních částí zásuvky. V horším případě výměnou zásuvky. Do složitějších oprav se však v žádném případě nepouštějte vlastními silami a kontaktujte odbornou firmu nebo zkušeného elektrikáře. V opačném případě by vám mohl hrozit úraz elektrickým proudem.

Vlastní kontrolu provádějte vždy při vypnutém okruhu v rozvaděči nebo lépe, při vypnutí hlavního jističe. Neměli byste vidět žádné známky poškozených drátů, ohnutých kolíků, prasklin nebo stop po zakouření.

Foto: Shutterstock, zdroje: My Trusted Expert, Power Master

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments