Důchody v Česku zase vyletí, důchodci dostanou pořádný peníz. A navíc speciální příspěvky pro každého

Někomu toto tvrzení připadá nadnesené, ale je nesporným faktem. Ekonomické problémy minulých let nejlépe ze všech skupin obyvatelstva přečkali právě důchodci. Neustále se jim totiž zvyšovaly penze, a to přinejmenším o inflaci, která byla nebývale vysoká. Klidně i několikrát ročně.

Opět další nárůst

Záhy se však zjistilo, že na to stát vlastně nemá peníze a důchodový systém je v těžkých problémech. Když ovšem někdo navrhne, aby těžký úděl všech Čechů, kterým vzrostly ceny za poslední tři roky o třetinu, ovšem jejich mzdy se zdaleka tolik nezvýšily, nesli také penzisté, setká se pouze s velkou kritikou.

Namísto toho, aby se teď důchody zamrazily, než se situace alespoň jakž takž srovná, dojde v příštím roce k jejich dalšímu navýšení. Doslova každý důchodce si přilepší o celých 360 Kč měsíčně. Tentokrát nejde o procentuální navýšení, které přidává každému jinak. Zvedá se pevná část penzí, tudíž všichni dostanou stejně.

Zaznívají přitom hlasy, že to není zase tolik. Jistě, ve srovnání posledních let je to spíše méně. Nutno si však uvědomit, že tímto navýšením se průměrná penze zvedne na bezmála 20 700 Kč. To vám přijde málo? Vždyť podle nejnovějšího žebříčku srovnávající životní úroveň důchodců všude na světě, z toho ti čeští vycházejí naprosto skvěle. Skončili na desátém místě, a to třeba před Němci.

Foto: Shutterstock

Lidem to nestačí

Bohužel ne všichni jsou se svým důchodem spokojeni. “Je to skandál, jak málo nám přidávají. Co si z toho mám koupit? Vždyť zase říkali, že elektřina zdraží o 70 %. Jak to máme poplatit?” říká rozrušeně paní Jaroslava z Brna. Ta naráží na nepříliš dobře komunikované navýšení regulované složky ceny elektřiny, která celkovou platbu rozhodně nenavýší takto dramatickým způsobem.

Čtěte také: Skvělé časy důchodců v Česku končí. Stát si na ně jde posvítit, dostanou méně peněz

Je navíc potřeba si uvědomit, že proti inflaci nebudou důchodci zdaleka bezbranní. Namísto dosavadní mimořádné valorizace totiž nastoupí speciální příspěvky, které budou vypláceny každému penzistovi ve chvíli, když inflace za určitou dobu překročí hranici pěti procent. To je poměrně nízko položená hranice, takže lze očekávat, že v těchto nejistých dobách bude dříve či později uplatněna.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
104 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mirka Blahova
Mirka Blahova
4 měsíců

Kolik lidí dostává 20700.- ? pár jedinců ostatní jsou rádi že mají 15-16 tisíc už mě sere jak se argumentuje že si koupím kuře ale v průměru na mě z kuřete zbyli kosti!

Jaroslava Němcová
Jaroslava Němcová
5 měsíců

To ještě není to nejhorší. V EU odsouhlasili, že udělají jeden stát, jednu armádu a budou rozhodovat o našem zdraví, locdaunevh a o všem. Vezmou nám právo veta, takže nás vždy přehlasují. A prezident České republiky prohlásil, že do války na Ukrajinu budeme dále cpát peníze, zbraně a tentokrát také naše lidí, to už nebude válka do posledního Ukrajince, ale do posledního Čecha, Slováka, zkrátka Slovana. Myslela jsem, že když je generál, tak že ví jak to dopadne, když budeme bojovat proti jaderné velmocí. Doufám, že naši lidé vezmou rozum do hrsti a uvědomí si, že to bude třetí světová… Číst vice »

Jaroslava Němcová
Jaroslava Němcová
5 měsíců

Který chytrolín si vymyslel, že v Německu mají menší důchody než u nás. To zase někdo chce opět poštvat mladé proti důchodcům. Já doufám, že ti naši mladí jsou natolik inteligentní a najdou si to na internetu, mají na to odpovídající techniku.í

Jaroslava Němcová
Jaroslava Němcová
5 měsíců

To si z nás dělá Jurečka legraci? Těch 360 Kč, tomu říká mnoho peněz?.
Až nám vrátí těch 7000 Kč o které nás okradl, tak to bude něco jiného.

Jiřina Veselá
Jiřina Veselá
6 měsíců

Můj důchod je pouze 12800,najem 9500 a 1200 El. To se vám zdá dost?žiju sama v malém bytě, fakt blahobyt, opravdu se má dobře že

Jan
Jan
6 měsíců

Každý si může vyhledat, kolik mají průměrné duchody v Německu. Aničko, lhát byste neměla. Dá se to lehce dohledat na internetu. Pokud máte s tím problém, tak se zeptejte chytřejšího kolegy.

Brt'a
Brt'a
6 měsíců

Jestli by se mělo někde něco zmrazovat, tak to by měly být platy státních zaměstnanců počínaje počínaje hradem přes vládu, parlament se senátem až po vrcholné komunální politiky. Nevím jak zametají schody výše jmenovaní ale my obyčejní občané ČR je vždycky a raději zametáme od shora dolů.

Jiřina Veselá
Jiřina Veselá
6 měsíců
Reply to  Brt'a

Plně souhlasí ať si sáhnou na svoje platy a hned bude st.kasa plná, nedokážou nic lepšího než ožebracovat náš lid,

Zbyněk
Zbyněk
6 měsíců

To si důchodci opravdu hodně nahranou.Nenim co s tak obrovskou částkou 360 korun budou dělat.
Po zdražení elektřiny o téměř 200% a zdražení potravin vláda Fialy v poměru inflace důchodcům nedává vůbec nic.
Vláda Fialy se neustále chvástá a chválí.Vlada Fialy neodvádí svojí práci vůbec,ale sobě peníze přidává neustále a nešetří!!!

Josef
Josef
6 měsíců
Reply to  Zbyněk

Vlada by mela lidem platit elektriku a davat potraviny zdarma. Tak to delaji vsechny dobre vlady!

Prodam vam petikolkarske tajemstvi a dovednosti, chcete zbohatnout?