Prázdné obchody v Polsku, vykoupili je Češi. Už toho nechte, volají místní

Lidé v České republice si za poslední měsíce nesmírně oblíbili výjezdy do polského příhraničí, kde berou útokem všechny možné obchody. Vzhledem k tomu, že v tuzemsku tlak na ceny stále vzrůstá, vyjíždí tímto směrem a za tímto účelem stále více lidí.

Chovejte se slušně

Do určité míry je to pro ospalá polská městečka na hranicích povzbuzením, protože je to svým způsobem ekonomická vzpruha pro místní obyvatele. Ti těží z toho, že zde Češi nakupují, tankují, jedí v restauracích a využívají řady dalších služeb. Jenže čeho je moc, toho je příliš.

A tato situace zřejmě právě nastala. Ukazuje se totiž, že Poláci už Čechy ve svých obchodech nechtějí. Páchají totiž více škody než užitku. Na polských sociálních sítích jsou stále častější stížnosti na to, že obchody jsou v podstatě vybrakované a člověk, který si chce dojít třeba po práci nakoupit, nemá šanci. Chybí maso, jogurty, uzeniny, ovoce, zelenina atd.

Například v obci Bogatynia už místní obcházejí Čechy s letáky, na kterých je vyzývají, aby byli ohleduplní a obchody nevykupovali. “Chceme, aby i naše děti měly k dispozici čerstvé zboží. Jenže to už pomalu není možné. Přijdeme do obchodu a tam najdeme jen prázdné regály,” stojí doslova v letáku, který míří jednoznačně na české sousedy.

Věcí už se zabývají i velká polská média. Citují například zákaznici, která se do obchodu vydala ještě před šestou ranní s cílem konečně si nakoupit. Jenže u obchodu ještě před otevřením stála fronta Čechů, kteří se do něj vrhli a začali jako vždy nakupovat vše po kartonech.

Foto: Shutterstock

Narušení sousedských vztahů

Zdá se, že právě způsob nákupů českých zákazníků je problémem, kterému ani obchodní řetězce nedokáží příliš čelit. Lidé zde totiž nenakupují s mírou, ale tvoří si zásoby na několik týdnů, protože sem jezdí třeba jen jednou nebo dvakrát do měsíce. To potom vede k tomu, že zboží nakupují po kartonech a to rychle dochází.

Názory na sociálních sítích jsou skutečně vševypovídající a dokládají, že Poláci už nemají pro nakupování Čechů příliš pochopení. Navíc jim vadí, že jsou v pohraničních obchodech doslova všudypřítomní a jezdí sem v jakoukoliv dobu.

Důvodem, proč Češi do Polska za nákupy jezdí, je skutečnost, že potraviny jsou zde mnohem levnější, a to o třetinu až polovinu. Je zde totiž nižší DPH a koruna vůči zlotému má momentálně velmi výhodný kurz.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments