Poloha při spánku může významně ovlivnit zdraví celého těla. Naučte se spát správně

Způsob, jakým pravidelně uleháte do postele, o vašem zdraví může mnohé napovědět. Ležíte celou noc na zádech, nebo si naopak odpočinete jen v poloze na břiše? Každá z těchto pozic může některé části těla ulevit, ale jiné naopak přitížit. Pojďte se podívat na to, jak ve spánku pečujete o své tělo.

Na boku

Asi nejčastěji se setkáváme s polohou na boku. Spí tak mnoho zamilovaných párů, kteří chtějí svou přítomnost cítit i ve spánku, ale i mnoho manželských dvojic. Někdy jsou lidé otočeni směrem ven z postele, zády k partnerovi, jindy naopak čelem k sobě.

Jestliže je vám tato pozice příjemná, máte vyhráno. Je totiž ideální polohou pro vaši páteř, která si tak perfektně odpočine. Svaly budou mít v noci čas se zregenerovat a stejně tak celá vaše záda. Během dne se tak nebudete potýkat s nepříjemnou bolestí. Naopak je pozice nevýhodná pro správnou funkci vnitřností. Měli byste tak občas ležet i na zádech.

Zmíněná poloha pomáhá také těm, kteří mají problémy s chrápáním. Pokud tedy celou noc počítáte ovečky a nemůžete kvůli partnerově nepříjemnému chrápání spát, jednoduše ho přetočte na bok.

Na zádech

Stejně jako předchozí varianta je i tato vhodná pro úlevu zad. Jestliže používáte polštář, dbejte na to, aby vyplňoval jen prázdné místo pod krkem. Jakmile bude zasahovat níže, podkládat vám lopatky, nebo naopak příliš zvyšovat hlavu, je to špatně a zaděláváte si na zdravotní obtíže. V těhotenství se nejedná o ideální pozici, a raději se přetočte na bok. Jestliže míváte potíže s pálením žáhy, může vám tato pozice značně ulevit.

Na břiše

I když se v této poloze můžete cítit nanejvýš příjemně, doporučována je naopak nejméně. Nepřirozeně si totiž při ní namáháte krční páteř, což může vést k bolestem jak v noci, tak během dne. Lépe uděláte, pokud se překulíte na bok, ale nebudete se opírat břichem o postel. V poloze na břiše se tělo nemusí cítit dobře, často se probouzí, zdají se mu nepříjemné noční můry a ráno se nemusíte cítit fit.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments