Dlouhodobé pálení žáhy nepodceňujte. Může znamenat vředy nebo rakovinu

Trápí vás pálení žáhy a zaháníte jej jedlou sodou nebo mlékem? Jestliže se potíže objevují častěji je třeba mít se na pozoru. Dlouhodobé poškozování jícnu žaludečními šťávami může přerůst až v rakovinu jícnu.

Co je pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká, když se žaludeční šťávy vrací zpět do jícnu přes špatně fungující svěrač. Žaludeční kyseliny vyvolávají v jícnu bolestivé pocity. Postižený cítí spalující bolest za hrudní kostí, horkost v krku a překyselení v ústech. Potíže se mohou stupňovat až k chrapotu, dušnosti či tísni na hrudi zaměnitelné s infarktem.

Jak vzniká pálení žáhy

Mezi jícnem a žaludkem je mechanický uzávěr, reflux. Pokud svěrač nefunguje správně, žaludeční kyseliny se dostávají do jícnu. Sliznice jícnu, ale nemá před kyselinami ochranu a dlouhodobé dráždění způsobí vážné poškození. V závažných případech končí dlouhodobé pálení žáhy nádorovým onemocněním.

Pálení žáhy netrápí jen těhotné

Pálení žáhy se objevuje u těhotných žen, kdy rostoucí děloha tlačí na žaludek. Tam však potíže po porodu ustoupí. Na pozoru by se měli mít ti, u kterých se pálení žáhy objevuje pravidelně. Může to být po požití alkoholu, po tučných jídlech, při přejedení nebo i každou noc.

Vyšetření při dlouhodobých potížích

Pokud potíže s pálením žáhy neustoupí ani v případě, že dlouhodobě užíváte lékařem doporučené léky je nutné přistoupit k odbornému vyšetření. Provádí se endoskopicky. Odborné vyšetření odhalí buď refluxní chorobu, tedy běžné onemocnění, či závažnější problém.

Onemocnění provázená dlouhodobým pálením žáhy

  • Zánět – Barretův jícen, nevratné změny na sliznici jícnu, které později vedou k rakovině jícnu.
  • Zúžení jícnu – způsobení dlouhodobým poškozováním. Jícen je zjizvený a otéká v dolní části.
  • Vředy na jícnu – vředy na jícnu jsou podobné jako žaludeční vředy, bolest se projevuje za hrudní kostí.
  • Rakovina jícnu – zhoubný nádor jícnu, který se v počátcích projevuje právě pálením žáhy.

Jak se vyhnout pálení žáhy

Pokud vás pálení žáhy potkává jen občas, postačí upravit jídelníček a stravovací návyky. Vyřaďte rajčata, citrusy, cibuli, česnek a čokoládu. Spouštěčem pálení žáhy je i alkohol a kouření. Dvě až tři hodiny po jídle si nelehejte a hodinu po jídle necvičte. Jídlo rozdělte do menších porcí a jezte častěji během dne. Proti pálení žáhy můžete vyzkoušet i řadu přírodních prostředků.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments