Pomazánkové máslo vzniklo za bolševika z nouze. EU ho chtěla zrušit, ale Češi řekli ne

Vzpomenete si ještě na českou „válku“ o pomazánkové máslo? Jeden čas to s nadsázkou řečeno vypadalo, že u nás nemáme jiný problém, než řešit správný název tohoto výrobku.

Z nouze ctnost

Když se podíváte na složení pomazánkového másla, možná vám najednou nebude zcela jasné, za co že to Češi vlastně tak intenzivně bojují. Jde totiž o směs smetany, sušeného mléka a dalších přidaných surovin jako jsou soli nebo škrob. Takhle vypsané to nevypadá úplně chutně, že? Pravdou totiž je, že pomazánkové máslo vzniklo v 70. letech v době chronického socialistického nedostatku a mělo za cíl improvizovat klasické máslo, kterého bylo zkrátka málo.

Češi se s pomazánkovým máslem naučili pracovat a nakonec si ho oblíbili. Nejen jako náhražku másla či jednoduchou pomazánku na chleba, ale také jako surovinu, kterou lze přidat do ledasčeho.

Vraž tam jedno pomazánkové máslo

V některých českých domácnostech se pomazánkové máslo tak zabydlelo, že ho jsou kuchařky a kuchaři schopní přidat do téměř jakéhokoli pokrmu. Najdete ho v podomácku upravených receptech na omáčky anebo dokonce slouží jako levná náhražka mascarpone například v tiramisu. Je nutné si však uvědomit, že do pravé receptury v žádném případě nepatří a snižuje kvalitu výsledného pokrmu.

Hodit se však může například jako podklad do slaných štrúdlů nebo do základu některých pomazánek.

Kulturní válka o pomazánkové máslo

V roce 2014 se stalo pomazánkové máslo jakýmsi symbolem nesouhlasu Čechů s byrokracií spojenou s Evropskou unií. Podle jednoho z evropských nařízení totiž slovo „máslo“ v názvu může mást spotřebitele, a proto by mělo zmizet. Řada lidí se proti tomu bouřila, neboť se může zdát, že jde o zbytečnou byrokracii; řada odpůrců EU z toho nakonec udělala boj o zachování české suverenity. Každopádně výrobek s názvem pomazánkové máslo z pultů opravdu zmizel.

Šlo však jen o běžnou žabomyší válku, pomazánkové máslo se samozřejmě vyrábí dál – jenom s pozměněným názvem.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milada Beránková
1 měsíc

EU bylo pomazánkové máslo fuk.

Jiří
Jiří
1 měsíc

Kravíny byly skoro v každé vsi, nedostatek mléka to nikdy nebylo aby v Jednotách bylo málo másla. Dávalo se mléko do škol, školky do zaměstnání dostávaly jsme skleněnou láhev mléka, někdy bylo něco jiného třeba Kefír. pomazánkové máslo bylo jiné než dnes a lépe se roztíralo na pečivo.