Do Česka se dostal hrozně nebezpečný nápoj. Pijí ho všichni, ale netuší, jak moc je odrovná

Podle všeho začala druhá intenzivní fáze prodeje nápoje, který může být potenciálně velmi nebezpečný. Do České republiky se v minulém roce dostal ze země svého původu, kterou jsou Spojené státy americké. Právě tam začal slavit obrovské úspěchy ve specifické a také velmi ohrožené skupině. Tou nejsou nikdo jiný než děti a náctiletí.

Přišlo to náhle

Je přitom paradoxní, že jejich rodiče o tomto nápoji pravděpodobně nikdy neslyšeli. Nejde na něj totiž reklama klasicky v rádiu nebo televizi, dokonce ani v běžných internetových médiích ji neuslyšíte. Veškerý marketing na tento nápoj se totiž odehrává skrytou formou, kdy ho doporučují nejrůznější vlivové osobnosti, takzvaní influenceři, a to v tomto případě ti, kteří jsou zaměřeni na mládež.

Nápoj se jmenuje Prime a koncem roku na něj začaly upozorňovat zejména učitelé v českých školách. Ukázalo se totiž, že jde mezi žáky o obrovský trend a konzumuje ho většina z nich. Jenže s tím se začaly projevovat také poruchy v chování. Rodiče si najednou také dokázali vysvětlit, proč jejich ratolesti v noci nemohou spát.

On totiž Prime je energetický nápoj, který by měli konzumovat maximálně tak sportovci, byť ani pro ně se svým složeným nějak zvlášť nehodí. Jenže z nějakého důvodu je reklama cílena spíše na ty, kdo celé dny vysedávají maximálně tak u počítače.

Přišlo velké zlevnění

A teď považte. Prime obsahuje šestkrát více kofeinu než Coca Cola nebo káva a dvakrát více než už tak silný nápoj Red Bull. Navíc jsou v něm také kvanta draslíku, který nadměrně zatěžuje ledviny.

Možná nejmenším problémem potom je, že nápoj je uměle předražený. Zpočátku stál kolem 150 Kč za plechovku, a přesto byl na mnoha místech vyprodán. Dnes už jeho cena klesla k 50 Kč, proto se domníváme, že začala druhá fáze jeho propagace. Paradoxně to může dopadnout ještě hůře, jelikož teď je ještě levnější.

Čtěte také: Do Česka přišly prudce závadné těstoviny. Kupoval je každý. Ihned je vyhoďte, jinak to slíznete

Zákony České republiky jsou opět dramaticky pozadu a nikdo stále nic neřeší. Odborníci přitom poukazují na fakt, že podobné nápoje by měly mít věkové omezení pro prodej, a to minimálně od 16 let. Mohou být totiž potenciálně velmi nebezpečné, jak ukazuje řada případů ze zahraničí, kde jsou v tomto směru napřed.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 měsíc

Prime nepiji.

Zdenek
Zdenek
1 měsíc

Aha já věděl že ho všichni pijou , rozhodně bych nečekal že bude jinak , kurva když už píšete takový debilni nadpisy tak ad o tom ten článek aspoň je