Poslední možnost vyrazit do Polska na levný nákup?

Sousední Polsko se stalo pro řadu Čechů zachráncem. Právě sem totiž mohli jezdit pro potraviny a pohonné hmoty poté, co v tuzemsku dramaticky podražily. Prakticky každý, kdo se sem na nákup vydal, zjistil obrovské cenové rozdíly a začal se sem vracet, protože se to opravdu vyplatilo.

Důležité faktory levných potravin

Úspora při nakupování potravin v Polsku je přinejmenším třetinová, ale možná až poloviční. Pochopitelně hodně záleží na tom, co kupujete. Vyplatí se zejména maso, mléčné produkty, uzeniny, cukrovinky nebo pečivo. Zatímco některé produkty jsou u nás nepochopitelně drahé, u sousedů si drží přijatelné cenovky.

Má to hned několik důvodů. Tím hlavním je, že Polsko má obecně lépe fungující trh obchodníků, kteří si nedovolí zdražit v takové míře jako v Česku. Do karet Čechům hraje i skutečnost, že koruna si v regionu drží nejsilnější kurz a vůči polskému zlotému posílila. To učinilo nákupy ještě dostupnějšími. Pomohl ale také tamní stát, který na začátku tohoto roku snížil DPH u potravin na nulu.

Jenže právě poslední opatření, které původně mělo platit jen půl roku, ale bylo několikrát prodlouženo, podle všeho začátkem příštího roku skončí, případně bude výrazně omezeno. To nevyhnutelně povede ke zdražení zboží v Polsku, protože navýšenou DPH obchodníci jednoduše nemohou absorbovat.

Foto: Shutterstock

Inspirace pro Česko

Češi si nákupy u sousedů velmi oblíbili. Často se tam přitom také levně najedli v restauracích a zjistili, že ani tam nemusí být ceny tak vysoké jako u nás. Velkým lákadlem byly také nízké ceny pohonných hmot, zejména v době, kdy zde překračovaly hranici padesáti korun za litr.

Zatímco polský stát zřejmě řadu výhod zruší, nemuselo by být zase tak špatně, jak by se na první pohled mohlo zdát. Také v Česku se totiž začalo uvažovat o tom, že by se mohla přinejmenším snížit DPH na některé potraviny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Štěpán
Štěpán
1 rok

Zajímavá je kvalita potravin v ČR a PL
Jsem až v šoku jakej odpad v ČR prodávají musím souhlasit s naší vizitkou že ČR je popelnice evropy.
Já i nadále budu jezdit za kvalitou na potraviny do Polska
Jeden Polák mi řekl že Polska vláda nechce zrušit nulovou daň na potraviny ale tlačí je do toho EU čemuž bych i věřil
EU kudy chodí tam škodí !!!

Radovan
Radovan
1 rok
Reply to  Štěpán

S tou kvalitou to není zas tak horký. Už jsi zapomněl na potravinové skandály v Polsku? Poslední s přísadou která se používá do mazacích prostředků na auta…

Monika
Monika
1 rok

Stejně tam budu jezdit,ať si to tady nenažranci sežerou!

Jana
Jana
1 rok

Takže od novýho roku jim tady za tu drahotu nenechám ani vyndru ,jezdím do Německa i pro rohlíky i když budou dražší,už mě nebaví,neudělali vůbec nic,ta naše banda zlodějů

Kristýna
Kristýna
1 rok

Takže i když se vrátí v Polsku DPH, tak to nic nemění na tom, že lidé budou jezdit dále nakupovat tam. I když by se tady DPH zrušilo a bylo by to tady za stejné peníze jak v Polsku, tak stejně sednu do toho auta a pojedu do toho Polska. Protože tady nikoho nezajímá, jak žijeme my.

Radomír
1 rok

Polsko bude vždy levnější i kdyby Zelenský na Fialovi jezdil ! 😂

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Radomír

To je fakt

Nedulezite
Nedulezite
1 rok

Že se v Česku zvažuje snížení DPH? Haha, Česko je trh specifický. Ceny zůstanou stejné, ne li vyšší. Tak to tu je celou dobu. Okrádani povýšilo na podnikání. Vítejte v Česku.

Roman
Roman
1 rok

Zase jeden článek na objednávku. Pokud pojedete do Polska na běžné nákupy tak ušetříte. V Čechách dáte za to samé o jednu třetinu vice..

Karel
1 rok

Prdlajs, Poláci mají na většinu jídla dph 5%, a ceny opravdu o třetinu až polovinu nižší, nemluvě o vyšší kvalitě. Paliva uvidíme jak se zvednou, ale na týdenní nákup se určitě vyplatí jezdit i v novém roce.

Lumir
Lumir
1 rok

Polsko vrátí daň na potraviny a Češi chystají zdražení od nového roku.A jsme tam kde předtím.Navíc nakupovat v Polsku se vyplatí i kdyby potraviny stáli stejně už jen kvůli kvality potravin.Je zajímavé že když si koupím rohlík je větší ,když si koupím párky je v nich více masa.Ve výsledku sním méňe a jsem sitý.Doufám že u nás zdraží ještě více ,aby si češi začli vybírat potraviny ,které jsou kvalitní a nasytí je.

Svoboda
Svoboda
1 rok

Bláboly,ať si čeští obchodníci kteří okrádaji Čechy strčí předražené zboží do prdele,lidi jezděte dál ono to tak horký není.

Ivana
Ivana
1 rok
Reply to  Svoboda

Vůbec , ani příští rok zdražovat nebudou.Delaji tady z nás jen blbce tady!!

Roman
Roman
1 rok
Reply to  Ivana

Máš křišťálovou kouli, viď? Hlavně že tady flastenci tehdy ukazovali na levné Maďarsko s malou inflací a ejhle. Zase vedle. Polsko zdraží ať chceš nebo ne

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Roman

Tu (kouli) má každá pavlačová drbna 😀

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Svoboda

Tak tak

Egoist
Egoist
1 rok
Reply to  Svoboda

Nebude.I kdyby vrátili DPH,která byla na potraviny 5% pořád by se nákup vyplatil.