Potají se chystá brutální nárůst cen potravin v obchodech. Podívejte, o kolik zdraží jednotlivé položky, je to síla

Jedním z největších problémů dneška je stále se zrychlující zdražování prakticky všeho. Máme za sebou několik skoků v cenách energií a pohonných hmot, které ve svém růstu navíc mají ještě pokračovat. Pokud jde o potraviny, zde se sice také postupně zvedají ceny, avšak dosud to bylo spíše mírné. Tedy v kontextu toho, co nás čeká.

Zdraží se o 50 % a více

Potraviny jsou velmi citlivou položku, protože tvoří každodenní spotřebu a lidé moc dobře vědí, kolik za ně platí. Významné zdražení tak vyvolá nejen velkou nespokojenost, ale dost možná i sociální bouře. Ostatně, v některých zemích světa k nim už dochází. Lidé si zde jednoduše už jídlo v potřebném množství nemohou dovolit. A to je vždy impuls k obrovským problémům.

Podle našich informací se v českých obchodech chystá vlna brutálního zdražování. Je to dáno především tím, že dodavatelům i obchodním řetězcům rostou náklady na samotné zboží, ale také na jejich přepravu a samotný prodej, tedy energie a zaměstnance. Tyto náklady už jsou neúnosné a na zákazníky byly zatím přeneseny jen v minimální míře.

Jak v rozhovoru pro MF DNES uvádí šéf české agrární komory Jan Doležal, v krátkodobém horizontu se bavíme o zdražení potravin o 50 % a více. Ano, jednotlivé položky skutečně mohou podražit klidně o polovinu i více.

Abychom si to lépe ilustrovali, podívejme se na několik produktů základní potřeby, a to z hlediska toho, kolik budou stát po chystaném navýšení cen.

Foto: Shutterstock

Ceny potravin po chystaném zdražování

 • Konzumní chléb Šumava – 50 Kč
 • 1 kus rohlíku – 5 Kč
 • 100 g dušené vepřové šunky – 60 Kč
 • 250 gramů másla – 100 Kč
 • 1 litr mléka – 50 Kč
 • 1 kg mouky – 40 Kč
 • 1 kg brambor – 60 Kč
 • 1 kg kuře chlazené – 200 Kč
 • 1 kg vepřové krkovice – 450 Kč
 • 1 kg hovězí zadní – 550 Kč
 • 1 kg losos – 800 Kč

Raději žádné slevy

Výše uvedené ceny jsou kalkulacemi toho, jak se do daných potravin promítne aktuální nárůst cen všech vstupů. Pokud však budou například energie či cena práce dále zdražovat, je možné, že se ceny budou muset znovu zvyšovat. To už je částečně i dílem takzvané inflační spirály.

Problém spočívá také v nedostatku surovin z důvodu rozbitých dodavatelských řetězců. V důsledku malého množství některých surovin dojde ke skokovému navýšení jejich cen.

Zřejmě i z tohoto důvodu chce ministerstvo zemědělství v brzké době zrušit slevové akce. Očekává totiž razantní zdražování potravin a chce, aby byly ceny alespoň trochu průhledné a obchodníci se nemohli schovávat za různé fígle, kterými si mohou v konečném důsledku navyšovat marže.

O cenách potravin budeme informovat i nadále. Přidejte si nás na facebooku, ať vám nic neunikne.

Foto: Shutterstock, zdroj: idnes.cz

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
58 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
2 let

To, co nám 40 let vtloukali Komunisti do hlavy o kapitalismu a čemu mnozí nevěřili, tak začíná být PRAVDA!

Zdena
Zdena
2 let

Mě je to fuk. Vařím doma, do mrazáku jsem narvala, co se dalo. Ve spíži mám nutné zásoby, a buď se hodí v nouzi nebo se zužitkují běžně i tak. Už tady v té zemi nevěřím nikomu….

Petr
Petr
2 let

Ještě že bydlím nedaleko Polska, tam se sice taky zdražuje, ale není tao taková hrůza jak u nás.

Ladislav
Ladislav
2 let

Tady je potřeba se ptát: co uděláte s tím co neprodáte?

Iris
Iris
2 let

Kdybyste trochu přemýšleli a počítali, tak byste přišli na to, že nákupem masa u soukromých farmářů vyděláte. Pokud máte možnost mít doma mrazák (já vím, že v paneláku to je asi problém) nakoupíte si maso ve velkém, doma ho zpracujete – a máte ve výsledku levněji, než ty sračky ze supermarketu. Jo, je s tím trochu práce – půlka prasete nebo jehněte, kuřata, králíci – ale zužitkujete do poslední kosti…

Roman
Roman
2 let

No tak urcite, a jeste zrusit slevove akce. Tak to si potom muzete vetsinu zbozi zasunout do rektu……

Lukáš
Lukáš
2 let

To doufám není myšleno vážně to aby jsme si nákup brali hypotéky

Iris
Iris
2 let
Reply to  Lukáš

Ne – ale jste shnilí přiložit ruku k dílu a koupit si třeba půl prasete, které si doma zpracujete – jste neschopní lenoši, kteří jen řvou a nepřemýšlejí – dobře vám tak!

Marie
Marie
2 let
Reply to  Iris

Jo Vy jste ale chytrej! A kam asi jako tu půlku prasete bychom měli dát? Poraďte. Jsme dva důchodci a bydlíme v garsonce. Celej život i v důchodu jsme pracovali a ne zrovna v kanceláři s tužkou v ruce. Takže neurážejte. O výši důchodu se zmiňovat nebudu!

Karel
Karel
2 let

Potají? Vždyť to ví každý, včetně vás.

Jiřina
Jiřina
2 let

Tak konečně budeme hubení,dnes na ČT bylo, že jeden Čech spotřebuje
70 kg masa za rok! To si myslím že je až až 😔

Libor...
Libor...
2 let

Babiš nás strašně zadlužil, ještě že máme toho pána Fialu ten náš stoho snad dostane

Vlmatrut
Vlmatrut
2 let
Reply to  Libor...

Ty to musíš mít vygumovaný v tý kebuli.

Jaroslav
Jaroslav
2 let
Reply to  Libor...

Ty jsi ale kus volá!

Karel
Karel
2 let
Reply to  Libor...

Určitě, spolehněte se. 😂😂

Jaroslav
Jaroslav
2 let
Reply to  Libor...

Je v tom ironie na rozpoutání debaty to je jasné ale napsat tam pan to je urážka slušných lidí.Přitom je tolik možností v říši zvířat pro jeho oslovení.

Zrzka
Zrzka
2 let
Reply to  Libor...

Myslíte toho nudného uspávače Fialu,toho pána ze slepence ?No tak to se stačí zamyslet.Kdo zaprodá vše,včetně programu strany , udělá cokoliv,z čeho bude mít užitek.Češi to opravdu nejsou.Jste trochu najivni.