Potraviny, které pomohou zabránit mozkové mrtvici

Nelichotivou stříbrnou medaili v počtu úmrtí na světě má mozková mrtvice. Postihuje miliony lidí a jen mizivé procento z nich dokáže mozkovou mrtvici překonat zcela bez následků. Ti ostatní se doživotně potýkají s těžkým postižením. Správným složením stravy můžete mozkové mrtvici předejít!

Zákeřná, rychlá i fatální

Cévní mozkové příhodě se obvykle říká jen mrtvice. Je způsobena nedostatkem krve v některé oblasti mozku. V krvi se vytvoří sraženina, ta doputuje do mozku a ucpe tam přívod krve k některému důležitému centru. Stále častěji se objevuje i u velmi mladých lidí. Mozková mrtvice může postihnout dokonce i děti.

Jídelníčkem proti mozkové mrtvici

Rady ohledně stravování, jako prevence mozkové mrtvice, vycházejí ze zásad zdravého stravování. Základem je snížení množství tuků a cukrů, hlídat si množství ovoce, zeleniny a luštěnin. Je třeba okamžitě snížit krevní tlak, proto rychle omezte příjem soli. Do každodenního jídelníčku by měly patřit alfa-linolenové mastné kyseliny. Ty jsou například ve vlašském ořechu nebo v červeném mase. Do salátů přidávejte drcené lněné semínko nebo používejte lněný olej. Z olejů na přípravu pokrmů si vyberte řepkový. Minimálně jednou týdně by měla na stůl přijít mořská ryba. Sáhněte po makrele, tuňákovi, sardinkách. Výborný je i losos nebo pstruh.

Stravu doplňte o nápoje

Alespoň dva litry čisté vody, to je zásada, která platí i v případě mozkové mrtvice. Dále je možné doplnit čistou vodu o zelený čaj nebo čaj z ginkgo biloby. Výborný je i odvar z rozmarýnu.

Podezření na mozkovou mrtvici

Jestliže máte podezření, že někdo z vašich blízkých právě prodělává mozkovou mrtvici, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu. Mozkové buňky odumírají už po pár minutách, postižený musí okamžitě k lékaři a musejí mu být podány léky na ředění krve. Abyste poznali mozkovou mrtvici, poproste dotyčného, aby vyplázl jazyk, usmál se nebo zvednul obě ruce nad hlavu. Postižená část mozku je vždy zodpovědná pouze za jednu polovinu těla. Proto dotyčný nebude moci dobře ovládat jazyk, při úsměvu mu spadne jeden koutek úst a neudrží obě ruce ve stejné rovině. Také bude mít potíže s řečí, nebude umět vyslovit slova nebo zopakovat jednoduchou větu.

Největší naději na život bez následků po mozkové mrtvici mají ti, kteří zahájí léčbu nejpozději do 3 hodin. Správným stravováním však výrazně snížíte riziko mozkové mrtvice, některé výzkumy dokonce uvádějí snížení rizika výskytu cévní mozkové příhody o více než polovinu u lidí, kteří přešli na zdravější způsob stravování.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.