Potvrzeno: Stát masivně oškube Čechy. Obyčejnou domácnost připraví o 100 tisíc Kč každý rok

Po nejrůznějších úpravách a změnách sem a tam se konečně podařilo dodělat takzvaný konsolidační balíček, který má být prvním pokusem dát dohromady veřejné finance, i když už teď je jasné, že je příliš málo ambiciózní a že nebude stačit. Obratem by se tak mělo začít pracovat na dalším škrtání a zvyšování nejrůznějších daní či poplatků.

Velké změny v obchodech

Ovšem tento první balíček odnesou ve velkém stylu především obyčejné domácnosti. Dle výpočtů některých odborníků by průměrná domácnost mohla přijít až o 100 000 korun ročně, a to v kumulaci navýšených výdajů, případně proškrtání nejrůznějších příspěvků a slev na daních.

Úplně všech se dotknou změny v dani z přidané hodnoty, které řada expertů označuje za úplně zbytečné. Nejrůznější přesuny mezi sazbami totiž způsobí pouze to, že když se bude přesouvat do nižší sazby, zvýší si obchodníci marži. Naopak věci, na které se bude vztahovat vyšší DPH, mohou podražit ještě více, protože si k této příležitosti obchodníci ještě něco přirazí, a budou to svádět právě na stát.

Změny jsou velké. Ruší se nejnižší, tedy desetiprocentní sazba, která se sloučí s dosud prostřední patnáctiprocentní, a vznikne nová 12% sazba DPH. Ta zvýšení, tedy 21%, zůstává zachována. V nižší sazbě zůstanou potraviny, dopravní služby, vodné a stočné, teplo, stavební práce určené k bydlení, léky a časopisy. Zkrátka ty věci, které stát označil za nezbytné, případně které si některé obchodní skupiny dokázaly prosadit.

Vše ostatní však spadá do jednadvacetiprocentní sazby daně, která už je poměrně vysoká a tvoří nepříjemnou zátěž při každém nákupu. Obzvlášť, když tam spadají třeba i dámské hygienické potřeby nebo dětské pleny, což je zcela nepochopitelné. Najdeme tam ale třeba i minerální nebo kojenecké vody. Stát tímto způsobem oškubává ty nejzranitelnější, a to rodiny s malými dětmi nebo dokonce samoživitele.

Foto: Shutterstock

Přijdete o nemalé peníze

Nepříjemné jsou také změny v rámci daňových slev. Zde je nejdůležitější omezení v rámci slevy na manželku, která je v České republice hojně využívaná. Oproti původním předpokladům naštěstí nedojde k jejímu osekání nebo dokonce zrušení. Ovšem nově ji budou moci uplatňovat pouze ty domácnosti, kde jeden z partnerů pečuje o dítě do tří let a má patřičně nízké příjmy. Domácnosti potom rozhodně nepotěší ani zrušení školkovného, kdy si lidé mohli náklady na školku odečíst z daní. Prý toho ale využívají především movitější domácnosti. Každopádně, jen tímto jediným škrtem přijdou některé domácnosti o 16 tisíc korun ročně.

Více budou muset platit také ti, kdo vlastní nějakou tu nemovitost. Podle očekávání totiž vzroste daň z nemovitosti téměř na dvojnásobek. Pravdou je, že rosteme z nízkého základu, ovšem v diskuzi už jsou další navýšení této daně. Ostatně, podle některých návrhů by se tato daň měla zvýšit alespoň na desetinásobek současné úrovně, a to především pro ty, kdo vlastní více nemovitostí.

Foto: Shutterstock, zdroje: Ministerstvo financí, ČT24, Kurzy

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
4 měsíců

Nekupujte co nepotřebujete nebo nepotřebujete. Zdražuje se proto, že to jsme stále ochotni zaplatit. Když řetězcům začnou klesat tržby, začnou zlevňovat aby přilákaly zákazníky do obchodů. To je recept na levnější potraviny a spotřební zboží.

Josef
Josef
7 měsíců

Zloděj zůstane zlodějem

Dana
Dana
7 měsíců

Dane, možná je dobré zvýšení poplatku za nemovitost, ale ti movité lidé si to opět odepíší z daní a obyčejný člověk opět nemůže. Proč si má například odepsat z daní i to co nepatří do jeho podnikání. Peněz mají dost když jezdi v milionovém autě.

Jiří
Jiří
7 měsíců

Proč si neosekají platy za to co tam předvádí je i minimální mzda moc , zrušit senát stejně je úplně zbytečný a na nic. Je to jen a jen boj o přeplněná koryta nic jiného !

Bob
Bob
7 měsíců

Co asi tak cekat od tech diletantu…

Kráva
Kráva
7 měsíců

Ať už táhnou do pr…. že by si snížili platy v kopali zbytečné lidi nekupoval nesmyslné letouny a přestali více podporovat UK než vlastní lidi

PETRDOHMAL
7 měsíců

Vláda Petra Fialy nás okrádá chudáci lidi. Udělali by líp kdyby si zmrazily platy
🤮🤮🤮🤮

Last edited 7 měsíců by PETRDOHMAL