Velký český řetězec prodával kompletně prolezlé maso z Ukrajiny. Všechno se snědlo, je to průšvih

Tuzemské obchodní řetězce se pravděpodobně řídí pravidlem, že Češi snědí opravdu všechno. Co se jinde neudá, to putuje na regály zdejších řetězců, které to navíc prodávají s mimořádně vysokými maržemi. Jde vlastně o geniální obchod a je s podivem, že s tím nikdo nic nedělá a všichni jen hledí, jak se podporuje status Česka coby popelnice Evropy.

Došlo k přebalení

Jednou věcí jsou však objektivně nekvalitní potraviny, které však splňují všechny náležitosti, druhou potom něco, co vás může přímo ohrozit. A takových potravin se bohužel do Česka dostává stále více, jak vyplývá z kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ta se snaží zasahovat, ale často dokáže problém potvrdit až zpětně, obzvlášť u potravin, které se musí zkonzumovat rychle.

Jeden z posledních záchytů byl opravdu velmi nepříjemný. Zjistilo se totiž, že kuřecí maso prodávané v obchodním řetězci Tesco pod jeho privátní značkou obsahovalo salmonelu. Šlo o kuřecí řízky, které na první pohled dodala slovenská společnost We Trade. Jak se ale ukazuje, ta zboží ve skutečnosti pouze přebalila, ovšem dovezla ho až z Ukrajiny.

Podle SZPI došlo k odebrání vzorku v rámci plánované mimořádné kontroly. Datum spotřeby těchto kuřecích prsních řízků bylo kolem 26. července 2023. K potvrzení toho, že je s masem opravdu velký problém, však došlo až o týdny později.

Takto vypadalo chycené kuřecí maso, které se v Tescu prodávalo ve velkém. / Foto: SZPI

Maso skončilo na talíři

Dá se tedy předpokládat, že se toto kuřecí maso prodávalo a z většiny také vyprodalo. A co s ním lidé doma také udělají jiného, než že ho snědí? Pochopitelně, když nemají žádné tušení, že je závadné. Přesto však inspekce vyzývá všechny, aby se podívali, zda ho třeba náhodou nemají zamražené a pro všechny případy ho vyhodili.

Na tomto příkladu je krásně vidět, že bychom opravdu měli dbát na to, co se sem dováží za produkty. Právě před podobným vývojem ostatně varovala Agrární komora České republiky, podle které nepodléhají ukrajinské chovy tak přísným normám jako ty evropské, a když už na oko ano, tak často nejsou dodržovány. Nehledě na to, že si tímto levným dovozem likvidujeme vlastní produkci, protože obchodní řetězce od českých chovatelů nenakupují nebo po nich vyžadují snížení ceny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
8 měsíců

Je to hnus co se tady děje! Naše republika se stala překladištěm všeho hnusu z celého světa.A pokles životní úrovně se blíží do středověku.Platy vůči cenám jsou daleko menší.A ceny ke kvalitám také.Je hrozné v čem tady musíme žít.Ani nechci přemýšlet o tem co bude dál.