Jak poznat mozkovou mrtvici? Není to vždy snadné

ambulance

Mozková mrtvice patří v České republice k nejčastějším důvodům úmrtí. V případě přeživších pak rychlé ošetření a terapie dokáže minimalizovat škody. Počítá se přitom každá vteřina!

“Najednou jsem nemohla hýbat rukou a měla problémy s mluvením,” vypráví starší pacientka, kterou před několika dny postihla mozková mrtvice. To, že by se mohlo jednat o příznaky mozkové mrtvice, odhadl její syn, a okamžitě ji přivezl do nemocnice. “V tomto případě jde naštěstí o lehčí případ,” říká ošetřující lékař.

Příznaky mozkové mrtvice jsou skutečně často mnohem těžší. Od problémů s mluvením a viděním přes ochrnutí sahají až ke ztrátě citu v obličeji, nohách či rukou. Stále ještě jsou přitom tyto předzvěsti mrtvice podceňovány.

Přibližně 5 % je mladší 45 let

Čtyři z pěti pacientů jsou starší 60 let, ale mozková mrtvice může postihnout i mladší ročníky. Tři až pět procent postižených je mladší 45 let.

V 80 % případů dochází k mozkové mrtvici tím, že se ucpe jedna nebo více cév v mozku. To zhorší nebo dokonce znemožní přívod kyslíku, následkem čehož odumírají mozkové buňky. Jakmile se objeví první symptomy, je třeba neprodleně jednat, protože čím déle trvá než se céva opět uvolní, tím více buněk odumře. Počítá se doslova každá sekunda, lékařské ošetření je totiž nutné do jedné hodiny. Mluvíme zde o rozpětí od prvních příznaků přes zavolání první pomoci až po převoz do nemocnice a ošetření.

Metody léčby

Po prozkoumání mozku mají lékaři dvě možnosti, jak uvolnit ucpané cévy. Buď zvolí infuzi nebo zavedou katetr přes tříslo až do mozku. Druhá metoda je relativně nová a ve větší míře se praktikuje teprve dva roky.

Obecně lze říct, že riziko mrtvice stoupá exponenciálně s věkem. Důvodem je fakt, že s přibývajícími lety bobtnají rizikové faktory – vysoký krevní tlak, nadváha nebo následky celoživotního kouření.

Přibližně 40 % pacientů umírá do prvního roku po mozkové mrtvici a více než polovina jich je odkázána na terapie, léky a pomocné prostředky. Velmi důležitá je následná rehabilitace s fyzioterapií a tréninkem mluvy, která může trvat několik týdnů.

V posledních letech úmrtnost na mozkovou mrtvici klesá, což je dáno lepší akutní péčí o pacienty.

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments