Jak poznat a vyléčit svrab? Roztoči tvoří chodbičky v kůži

Svrab patří mezi nejčastější kožní onemocnění. I v dnešní době jde o poměrně častou dermatózu, která dokáže pěkně potrápit a případně způsobit menší epidemie. Objevuje se zejména tam, kde se vyskytuje větší množství lidí a prostředí zrovna nevyniká hygienou. To ale neznamená, že se nemůže objevit i na čistých místech. Trápí jak lůžková oddělení nemocnic, tak třeba věznice.

Příznaky svrabu

Svrab se projevuje podobně jako řada dalších kožních onemocnění. Vizuálním příznakem je podráždění pokožky či vyrážka. Pacienti mají také intenzivní pocit svědění. Všechny příznaky svrabu se postupně zhoršují.

Svědění je způsobeno alergickou reakcí na roztoče svrabu a projevuje se hlavně v noci nebo po koupeli. Doprovází ho suchá pleť. Po bližším ohledání svědících míst najdete mezi vřídky jakési kolejničky, což není nic jiného než tunely, které si roztoči vytvářejí pod horní vrstvou kůže. Občas lze zpozorovat malé puchýře a dokonce samotné roztoče. Ti mají podobu černých teček na koncích tunelů.

Kde se svrab objevuje nejčastěji?

  • Kolem pasu a pupíku.
  • Mezi prsty, na straně dlaně a zápěstí.
  • V oblasti hýždí.
  • Na vnější straně loktů a v podpaží.
  • Na genitáliích.
  • Kolem bradavek a po stranách prsů.

Jak probíhá léčba svrabu?

V případě napadení svrabem budete nejprve pociťovat lehké svědění, které vzniká jakoby bez příčiny. V této době se tělo snaží roztočům bránit a vytváří si na ně, stejně jako na jejich vajíčka a výkaly, citlivost. Po několika týdnech se nemoc dostane do další fáze, kdy už dochází k alergické reakci na výše zmíněné. Tu doprovází vyrážka a silné svědění.

Léčba je založena na likvidaci roztočů a zmírnění svědění. K dispozici je celá řada přípravků, přičemž cílem je usmrtit všechny roztoče. V případě, že nedojde k usmrcení vajíček, můžete mít chvíli pocit falešného klidu, ale pak nemoc propukne nanovo. Svrab není kdovíjak závažným onemocněním, ale pokud není léčen, příznaky se neustále zhoršují. Návrat do práce či do školy se doporučuje po kompletním zaléčení svrabu, jinak hrozí nakažení kolektivu.

Komplikace svrabu

Pakliže svrabem onemocníte znovu, odpadá první fáze a rovnou dochází k alergické reakci. Opět je tak třeba se podrobit kompletní léčbě.

Pokud jde o komplikace, někdy může vlivem svrabu dojít k bakteriální kožní infekci. K té vede nejčastěji přílišné škrábání kůže. V takovém případě jsou nejúčinnější léčbou antibiotika.

Stejně jako v případě jiných nemocí, znamená svrab velké komplikace pro pacienty s HIV. Jejich imunitní systém totiž nefunguje správně a může dojít k extrémnímu zamoření jejich těla, které dosáhne mnoha tisíc roztočů. Pro porovnání: odhadované zamořené u zdravých jedinců je 10 až 15 roztočů.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

6
Komentujte

avatar
3 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
5 Autoři komentářů
KarelJarkaivanMarta UrbancováPetr Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
ivan
Host
ivan

petr dekujem chytroline

Marta Urbancová
Host
Marta Urbancová

Nevím,ale mladší syn byl asi před 8 lety v Estonsku a přijel se svrabem.Byla jsem vážně v šoku. Měl takovou kopřivku,jako kdyby spadl do kopřiv.Skutečnost byla ,ale jiná.Myslela jsem,že se mu kopřivka do rána ztratí, ale bohužel.Měl svrab od kolen dolů a od loktů k dlaním.Zkrátka,měl letní pyžamo a kde nedosáhla látka letního pyžama,byl svrab.Pak musel okamžitě ke školní lékařce.Tak zjištovala,kde byl na táboře,když zjistila,že byl mimo ČR ,tak neříkala pak už nic,Nasadila jedny antibiotika,to nezabraly.Pak napsala druhé a už pak to bylo v pohodě,ale to škrábání,bylo šílené,jak se kluk škrábal.Aby toho nebylo málo,volal st.syn,že přijedou s vnukem na návštěvu.Vnuk… Číst vice »

Petr
Host
Petr

To je přesně o tom co jsem psal, přenos je přímým kontaktem buď s kůží nemocného nebo se zamořenou látkou. Proto se přenesou první na místo na těle kde byl vstup přes kůži. Pokud to byl nějaký tábor a hygiena byla laxní což bych na tuto zem i tipoval tak povlečení či prostěradlo mohlo být zamořené svrabem. Nebo je to prostě jen o smůle. Svrab byl např. jen na posteli nebo stanu kde byl váš syn. To samé je že vlastně kdekoliv – hotel, ubytovny atd. můžete kromě svrabu přinést také štěnice případně muňky i když ty jsou spíše ryze… Číst vice »

Karel
Host
Karel

Antibiotika se používají jen k léčbě případné bakteriální infekce, která může vzniknout při větším rozškrábání kůže, na svrab jsou neúčinná.. Klasická léčba je pomocí insekticidů ale nejlepší je sirná mast.

Petr
Host
Petr

Pan autor je odborník či co ? Mě to spíš vypadá jak článek který má vyvolat podvědomí, že svrab na nás číhá na každém našem kroku! Polovina věcí v článku není pravda. Tak za prvé nejedná se o nejčastější kožní onemocnění v ČR ! Autor myslel patrně nejčastější parazitární kožní onemocnění, ale určitě ne celkově kožní 🙂 Za druhé svrab se přenáší úplně nejčastěji (většina všech případů) přímým kontaktem s kůží (sexuální cestou) nebo delším kontaktem s nakaženým – sdílení domácnosti s nakaženým atd. Méně častější je pak nakažení s kontaminovaným předmětem (ložní prádlo, různé textílie či hygienické potřeby nakaženého).… Číst vice »

Jarka
Host
Jarka

Když mi bylo v roce 1968 15 let, někde jsem se nakazila. Vím, že mamka tehdy všechno moje prádlo spálila. Vyléčili mě olejem Scabitol. Ty potvory se asi udusili, ale zůstali pod kůží. Nebyla nutná léčba žádnými antibiotiky.