Jak poznat a vyléčit svrab? Roztoči tvoří chodbičky v kůži

Svrab patří mezi nejčastější kožní onemocnění. I v dnešní době jde o poměrně častou dermatózu, která dokáže pěkně potrápit a případně způsobit menší epidemie. Objevuje se zejména tam, kde se vyskytuje větší množství lidí a prostředí zrovna nevyniká hygienou. To ale neznamená, že se nemůže objevit i na čistých místech. Trápí jak lůžková oddělení nemocnic, tak třeba věznice.

Příznaky svrabu

Svrab se projevuje podobně jako řada dalších kožních onemocnění. Vizuálním příznakem je podráždění pokožky či vyrážka. Pacienti mají také intenzivní pocit svědění. Všechny příznaky svrabu se postupně zhoršují.

Svědění je způsobeno alergickou reakcí na roztoče svrabu a projevuje se hlavně v noci nebo po koupeli. Doprovází ho suchá pleť. Po bližším ohledání svědících míst najdete mezi vřídky jakési kolejničky, což není nic jiného než tunely, které si roztoči vytvářejí pod horní vrstvou kůže. Občas lze zpozorovat malé puchýře a dokonce samotné roztoče. Ti mají podobu černých teček na koncích tunelů.

Kde se svrab objevuje nejčastěji?

  • Kolem pasu a pupíku.
  • Mezi prsty, na straně dlaně a zápěstí.
  • V oblasti hýždí.
  • Na vnější straně loktů a v podpaží.
  • Na genitáliích.
  • Kolem bradavek a po stranách prsů.

Jak probíhá léčba svrabu?

V případě napadení svrabem budete nejprve pociťovat lehké svědění, které vzniká jakoby bez příčiny. V této době se tělo snaží roztočům bránit a vytváří si na ně, stejně jako na jejich vajíčka a výkaly, citlivost. Po několika týdnech se nemoc dostane do další fáze, kdy už dochází k alergické reakci na výše zmíněné. Tu doprovází vyrážka a silné svědění.

Léčba je založena na likvidaci roztočů a zmírnění svědění. K dispozici je celá řada přípravků, přičemž cílem je usmrtit všechny roztoče. V případě, že nedojde k usmrcení vajíček, můžete mít chvíli pocit falešného klidu, ale pak nemoc propukne nanovo. Svrab není kdovíjak závažným onemocněním, ale pokud není léčen, příznaky se neustále zhoršují. Návrat do práce či do školy se doporučuje po kompletním zaléčení svrabu, jinak hrozí nakažení kolektivu.

Komplikace svrabu

Pakliže svrabem onemocníte znovu, odpadá první fáze a rovnou dochází k alergické reakci. Opět je tak třeba se podrobit kompletní léčbě.

Pokud jde o komplikace, někdy může vlivem svrabu dojít k bakteriální kožní infekci. K té vede nejčastěji přílišné škrábání kůže. V takovém případě jsou nejúčinnější léčbou antibiotika.

Stejně jako v případě jiných nemocí, znamená svrab velké komplikace pro pacienty s HIV. Jejich imunitní systém totiž nefunguje správně a může dojít k extrémnímu zamoření jejich těla, které dosáhne mnoha tisíc roztočů. Pro porovnání: odhadované zamořené u zdravých jedinců je 10 až 15 roztočů.

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.