Zázračný propolis aneb účinné přírodní antibiotikum

Sychravé, nevlídné počasí, teplotní výkyvy, oslabený organismus potýkající se s nižší imunitou, to vše působí coby dokonalý spouštěč pro různá virová a bakteriální onemocnění. S tímto si poradí nejen v rámci prevence, ale i v počátku propuknutí nemoci propolis coby účinné přirodní antibiotikum.

Co je propolis?

Jedná se o včelí produkt. Jde o lepkavou, smolnou látku s příjemnou vůní, kterou vyrábějí včely a používají v úlech zejména k jeho údržbě, tj. propolisem zatmelují trhliny a zabraňují vniknutí nepřátel a škůdců.

Chemické složení propolisu není snadné určit, neboť se liší dle oblasti původu a rostlin, které včely zpracovávají. Pro vysoký obsah různých látek je nemožná umělá výroba či pouhá imitace. V tomto směru se lze spolehnout pouze na přírodní zdroje. Propolis získávají včelaři prostřednictvím čištění úlu, popřípadě pro jeho samotný sběr použijí drobné pletivo, které se vloží do úlu a po jisté době jej včela propolisem obalí.

Pomáhá, léčí, dezinfikuje

Propolis je znám pro své rozsáhlé antiseptické, antibakteriální, antibiotické, regenerační, protivirové a lokálně znecitlivující účinky, stejně tak posiluje imunitní systém, dále tlumí citlivost na bolest. Propolis je však možné užívat i v případě těžšího onemocnění coby doplněk ke klasické léčbě, neboť dokonce zvyšuje účinek antibiotik a zároveň tlumí jejich potenciální nežádoucí efekt. Je třeba vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem. Pozoruhodné je, že na propolis nevzniká rezistence jako na antibiotika.

Propolis je účinný rovněž v boji proti různým neduhům, jako jsou afty, opary, problémy s ústní dutinou, bradavice, bolesti v krku, hnisavé rány, bércové vředy, kuří oka, mykózy, kožní problémy, pomůže s nadměrným pocením nohou, vypadáváním vlasů apod.

Vnitřní a vnější užití

Propolis lze užívat ve formě mastí, tonik, tinktury. Proplisovou tinkturu je možné užívat denně po dobu šesti týdnů s následnou dvouměsíční pauzou. V případě vnějšího užití postačí konkrétní místo potřít či opláchnout. V rámci vnitřního užití je možno kapky či tinkturu nakapat do mléka, vody či medu. Vnitřní užití je možné i při cukrovce.

Neobyčejný lék, ale také případný alergen

Jedinou nevýhodou propolisu je jeho alergotropnost. Je důležité před první aplikací udělat alergologický test, což spočívá v namočení vatového tamponu v propolisové tinktuře a poté jím potřít podpaží a nechat tři hodiny působit. Pokud se objeví na daném místě výrazná červená skvrna, jde o alergickou reakci a užití v tomto případě není vhodné.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments