Jak poznáte, že je vaše tělo zanesené parazity?

Co kdybychom vám řekli, že je vaše tělo zanesené parazity? Možná by vás i pouhá představa donutila se nepříjemně ošívat, protože upřímně: kdo by se chtěl o své tělo dělit s parazity?! Věřte tomu nebo ne, ale mnozí z nás ani netuší, že jejich tělo okupují parazity, kteří mohou způsobit celou řadu nepříjemných zdravotních problémů.

Roupy, tasemnice, měchovci…

Když mluvíme o parazitech, můžeme sem zařadit například roupy, tasemnici, měchovce, nebo také méně známé druhy jako třeba lambia nebo trichinella. Ačkoli vám jejich názvy nic neříkají, mohou se do vašeho těla dostat skrze ústa nebo kůži.

Jak se paraziti dostanou do lidského těla?

Možností může být hned několik. Parazity vás mohou infikovat kupříkladu vaši domácí mazlíčci. Setkat se s nimi můžete i tehdy, kdy se vystavíte oblastem, na kterých se nachází. Mnoho lidí si parazita doveze z nějaké exotické dovolené – tam mohou přijmout kontaminovanou vodu a problém je na světě.

Jak poznáte, že je vaše tělo zaneseno parazity?

Určitě vás zajímá, podle čeho poznáte, jestli se i vy dělíte o své tělo s parazity, nebo ne. Proto pro vás máme několik varovných příznaků, které vám snadno napoví.

 • Bolest břicha

  Jedním z varovných signálů může být bolest břicha, která může být způsobena právě tím, že se paraziti nejčastěji zabydlují v horní části tenkého střeva, odkud způsobují zánět. To způsobí nadýmaní a bolesti břicha.

 • Svědění konečníku

  Možná se ušklíbnete, protože zrovna tohle není věc, se kterou byste se chtěli chlubit známým, ale pocity svědění v oblasti konečníku jsou jasnou známkou toho, že je ve vašem těle přítomen nějaký parazit – nejčastěji se tento problém vyskytuje v případě, kdy jde o roupy.

 • Zažívací potíže

  Pokud je vaše tělo okupováno parazity, můžete zpozorovat nepříjemní zažívací potíže. Ty budou způsobené tím, že paraziti budou postupně napadat a ničit střevní sliznici, což povede k chronickému průjmu a zánětu v těle.

 • Chuť k jídlu a hubnutí

  Pokud na sobě zpozorujete, že máte najednou zvýšenou chuť k jídlu a i přes častější konzumaci jídla zaznamenáte úbytek hmotnosti, pak je vysoké riziko, že vaše tělo okupuje tasemnice.

Pakliže máte některé z těchto příznaků, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.