Špalda – jaký vliv má tento prastarý druh pšenice na zdraví?

Obilovina, která rozhodně není žádnou novinkou, ale starověkým pokladem. V čem spočívá její účinek? Čím vyniká tato plodina a jaké benefity nabízí? Špalda rozhodně stojí za pozornost. Proč?

Pokud se domníváte, že špalda je novinkou na trhu, tak se mýlíte. První zmínky o špaldě jsou známé již z období starověku. Obilovina, která byla pěstována především v Evropě, ale své místo si našla i ve starověkém Římě a Řecku, stejně tak v Egyptě apod.

Takže špalda není nic nového, ale tato plodina zažívá zkrátka návrat. A oprávněně. Však se jedná o druh pšenice, která vyniká speciálním obalem zrna, jenž ji chrání před negativními vnějšími vlivy, tj. před kontaminací, chorobami, znečištěným prostředím a současně uchovává vysoký podíl živin v zrnu.

Jak špalda pomáhá?

Jednak je vhodná pro diabetiky a pro ty, kdo trpí alergií na obiloviny. Špalda totiž nezpůsobuje u osob, které jsou citlivé na pšenici, intolerantní reakci. Je tak perfektní a ještě ke všemu velmi přínosnou zdravou alternativou této obiloviny. Špalda však pomáhá i s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem, s migrénami, aterosklerózou. Taktéž působí jako prevence proti vzniku žlučníkových kamenů.

Konzumace špaldy je doporučována lidem mající problémy s trávicím ústrojím, trpící častými infekcemi, mající potíže zvládat stres, ale také těm, kdo mají revmatické onemocnění či potřebují posílit obranyschopnost organismu.

Pšenice s nejvyváženějším složením

Špalda nejen dobře chutná, vyniká svou jemnou oříškovou chutí, ale obsahuje také nejvíce bílkovin ze všech obilovin. Je bohatým zdrojem minerálních látek, jako je vápník, hořčík, zinek, fosfor, draslík, železo, ale také obsahuje vitamíny řady A, B, D, E a mnoho význačných látek, které jsou důležité pro lidský organismus.

Použití špaldy v kuchyni

Pozitivní je, že se špaldou není takřka žádná práce při zpracování v kuchyni a zároveň nabízí mnohostranné využití. Vaří se jako kterákoliv jiná obilovina. Můžete tak z ní připravit zdravou kaši ke snídani, salát, rizoto, použít jako přílohu apod. Špaldu můžete zkrátka připravit na sladko i na slano.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments