Poznejte už v obchodě nekvalitní oblečení. Takové, které vám v pračce obarví zbylé prádlo

Možná se vám už stalo, že jste si domů přinesly oblečení, které barvilo. Pokud to zjistíte až ve chvíli, kdy vám obarví půlku šatníku, je to problém. Této situaci jde ale snadno předejít. Hrozí to obzvlášť u džínoviny. Džíny má dnes doma téměř každá domácnost, proto je vhodné se na to zaměřit. Pozor, může se to týkat i značkových oděvů!

Jak to poznat již v obchodě?

Sledujte detaily. U značkového textilu je možné informaci najít již na štítku. Pokud je na něm uvedena informace, že džínovina pouští barvu a je nutné ji vkládat do pračky pouze s oděvy podobných odstínů, máte jasno hned. Ve chvíli, kdy tato informace uvedena není, máte ještě druhou možnost, jak to zjistit. Buďte připraveni a připravte si papírový ubrousek. Vybrané oblečení silně přetřete a pokud na něm zůstane skvrna modré barvy, víte, že jde o kus, který barví. I přes tato opatření je možné, že si přinesete domů kus, který barví a zjistíte to až ve chvíli, kdy je pozdě. Pak můžete použít různé odbarvovače na prádlo, které zvládnou odstranit nechtěné obarvení nebo zašednutí. Pouštění barev z prádla pak zarazíte tím, že budete do pračky přidávat půl šálku octa. Pro jistotu ho můžete přidat již před prvním praním nového kusu. Uvidíte, že díky této metodě bude pouštění barev minulostí.

Foto: Shutterstock

Jaké jsou další možnosti?

Džíny, o kterých víte, že pouští barvu, můžete také prát v ruce. Použijte vodu a mýdlo, ale vyhněte se aviváži, džíny by se mohly vytahat. V případě, že jste ještě džíny s ostatním oblečením neprali, vyzkoušejte následující test. Navlhčete je, přikryjte papírovým ubrouskem a jemně vyžehlete. Poznáte ihned na kapesníčku, zda látka barví nebo ne. V případě, že zůstane čistý, můžete džíny bez obav vyprat s ostatním oblečením. Pokud je modrý, džíny barví a je potřeba je prát vždy se stejně barevným oblečením.

Foto: Shutterstock, zdroj: Thelaundress

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments