Pozor na spotřebiče, které berou nejvíce elektřiny. Udělejte pár kroků a ušetříte tisíce korun

Pokud se zaměříme na spotřebu elektřiny v našich domácnostech, můžeme si ověřit, že některé spotřebiče berou více než ostatní. Díky nim pak máme vysoké účty za elektřinu a přispíváme k vyšším emisím skleníkových plynů. Naštěstí existuje několik jednoduchých kroků, které můžeme udělat, abychom ušetřili peníze a snížili svůj dopad na životní prostředí.

Které spotřebiče berou nejvíce elektřiny?

Mezi největší spotřebitele patří ledničky a mrazničky, pračky, sušičky, myčky nádobí a televize. Tyto spotřebiče mohou způsobovat až 60% celkové spotřeby elektřiny v domácnosti. Dá se ale zajistit, aby spotřeba byla daleko nižší. Jak na to?

Pořizujte úsporné spotřebiče

Při výběru nových spotřebičů se zaměřte na ty s úspornou energetickou třídou. Tato třída je označena písmeny A+++ až D a udává, kolik elektřiny spotřebuje v porovnání s průměrem na trhu. Čím vyšší třída, tím úspornější spotřebič. Ideálně pořizujte spotřebiče třídy A++.

Vypněte spotřebiče, pokud je nepoužíváte

Mnoho spotřebičů stále spotřebovává elektřinu, i když jsou vypnuté. Tento jev se nazývá standby režim. Vypněte spotřebiče úplně ve chvíli, kdy je nepotřebujete, nebo je připojte k zásuvce s vypínačem, abyste mohli snadno vypnout proud přímo na zásuvce.

Foto: Shutterstock

Používejte spotřebiče efektivně

Můžete také šetřit elektřinou tím, že budete používat spotřebiče efektivně. Pomůže plnit pračku tak, aby byla plná, nikoliv přeplněná.  Díky tomu snížíte počet cyklů. Při používání myčky nádobí vybírejte program s nižší teplotou a nechte nádobí uschnout přirozeně bez použití sušení.

Zkontrolujte těsnění lednice

Těsnění dveří ledničky a mrazničky je občas také problém. Pokud dveře netěsní, může se do spotřebičů dostávat více tepla, což zvyšuje spotřebu elektřiny. Zkontrolujte těsnění a pokud je potřeba, vyměňte ho.

Změňte způsob vytápění

Vytápění domu může být jednou z největších položek na účtu za elektřinu. Zvažte změnu způsobu vytápění, například přechod na tepelné čerpadlo nebo solární panel. Tyto zdroje tepla jsou obvykle úspornější než elektrické topení.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
1 rok

Rady nad zlato!A kde mám vzít peníze na ty soláry nebo tepelné čerpadlo?