Pozor na tuhle babskou radu! Může vám poškodit pračku

Máte strach z usazeného plaku a vodního kamene, a tak se snažíte svou pračku ochránit? Určitě už jste slyšeli spoustu zaručených rad, co je v takovém případě třeba dělat. Například přidávat do bubnu citronovou šťávu. Je to rozumné, nebo si tím naopak uškodíte?

Kyselina rozežírá vnitřek pračky

Šťávu z citronu často používáme i při vaření nebo i jinde v domácnosti, a tak zapomínáme, že jde vlastně o kyselinu. Ano, to je důvod, proč se doporučuje dávat do pračky, protože vodní kámen zkrátka rozežere. Problém je v tom, že kyselina se neptá a neútočí jenom na vodní kámen.

Jde samozřejmě jen o velmi slabou kyselinu, takže vám rozhodně pračku nezničí, když přidáte pár kapek citronové šťávy do bubnu. Avšak když to děláte pravidelně, pračku si tím zkrátka poškozujete.

Kyselina citronová se postupně zažírá do součástek pračky a ničí je. Už tak namáhaný vnitřek pračky, který je neustále přetěžován rychlými otáčkami bubnu, přehazováním těžkého mokrého prádla, tvrdou vodou a ždímáním, je oslabován tím, že ho postupně necháme rozežírat kyselinou.

Foto: Shutterstock

Jak ochránit pračku před vodním kamenem

Pokud máte problémy s tvrdou vodou, pak bohužel hrozí, že se vaše spotřebiče budou opotřebovávat rychleji než v jiných domácnostech.

Výrobci obvykle v návodu doporučují, jak o pračku nebo jiný spotřebič pečovat, aby vám co nejdéle vydržel. Výhodou dodržování těchto rad je, že byste později měli uspět s případnou reklamací. Některé firmy dokonce vyrábějí vlastní prostředky (například na čištění pračky), které jsou určeny pro jejich konkrétní výrobek. Po takovém se určitě vyplatí sáhnout.

Dlouhodobé potíže s tvrdou vodou je pak nejvhodnější řešit změkčovadly. Je to sice zásah do rozpočtu, ale v delším horizontu to vyjde levněji, než neustále platit opravy pračky nebo dokonce shánět a kupovat každých pár měsíců novou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bosch, Lemonslavenderandlaundry

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments