Co způsobuje urychlený nástup puberty? Špatné stravování, ale i stres

Bylo zjištěno, že se u dětí, a především u dívek snižuje věková hranice, kdy začíná puberta. Můžete se seznámit s výsledky výzkumů, které uvádějí začátek puberty dívek na desátý rok, některé dokonce okolo osmého roku života. Co stojí za brzkým začátkem dospívání?

Příčina první: stresující rodinné prostředí

Míra stresu ovlivňuje nástup puberty a rodinné prostředí, které není harmonické, je jedním ze spouštěčů dřívějšího nástupu puberty. S dětmi trávíme méně času, musejí se dříve osamostatnit, špatně snáší nového partnera matky nebo novou partnerku otce. Velký vliv na míru stresu mají bezesporu i sociální sítě a virtuální vztahy s vrstevníky. V osobní interakci by se děti setkávaly mnohem méně s negativně laděnými komentáři nebo posměšky. Zatím chybí detailní studie zaměřená na vliv sociálních sítí na děti, avšak řada odborníků už před riziky hlasitě varuje.

Příčina druhá: obezita

Na začátku puberty je produkce hormonu leptin. Ten vytváří tuková tkáň. Děti, které mají více tukové tkáně, mají i vyšší hladinu leptinu. Dětská obezita stojí zcela jistě za dřívějším nástupem puberty. Přemíra sladkostí, slazených nápojů, průmyslově upravených potravin a pokrmů z rychlého občerstvení, je společným jmenovatelem a příčina dřívějšího nástupu puberty.

Příčina třetí: málo pohybu

Nedostatek pohybu a více času, které děti tráví uvnitř domu, zpravidla posedáváním nebo poleháváním, přímo souvisí se vznikem nadváhy. Proto nedostatek pohybu nemůže být opomenut jako příčina dřívějšího nástupu puberty. Sportovní aktivita se zcela jistě podepíše na snížení tukové tkáně, má však vliv i na první příčinu. Sport produkuje hormony štěstí a velmi úspěšně snižuje míru prožívaného stresu. Děti, které se věnují některé sportovní aktivitě bývají vyrovnanější, sebevědomější a mají lepší vztahy se svými vrstevníky.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.