Prádlo v pračce nikdy nesmí překročit určitou dobu. Může se stát nepěkná věc, o které skoro nikdo neví

Zřejmě to znáte také – odpoledne, až se vrátíte z práce, zapnete pračku a jdete dělat další věci. Jakmile pračka dopere, buď zapomenete nebo nemáte čas na to, abyste ji vyprázdnili a prádlo dali uschnout. Stává se to. Až se k prádlu dostanete, říkáte si, že už nevoní tak, jak by po vyprání vonět mělo?

Bohužel lze říci, že po nějaké době, kdy je bez přívodu vzduchu a namačkané na sobě necháte v bubnu pračky, nelze považovat za čisté a je lepší, pokud ho opět vyperete. 

Po této době byste měli prádlo vyprat

Po určité době bude dobré, když oblečení opět vyperete. V případě, že ráno zapnete pračku a odejdete do práce, bude prádlo po vašem návratu opět na vyprání. Již po šesti hodinách se začínají tvořit bakterie, a především pak nepříjemný odér, který z oblečení pouhým vysušením nedostanete. 

Oblečení následně začne až hnilobně a plesnivě zapáchat. Neriskujte zbytečně své zdraví a raději zapínejte pračku tehdy, když víte, že její obsah po doprání můžete vyndat. Pokud se však stane, že to neuděláte, zapněte pračku na co nejvyšší možnou teplotu pro dané oblečení a vyperte. Nebo alespoň použijte program s předpírkou. 

Foto: Shutterstock

Oblečení zapáchá už i po hodině

Myslete na to, že oblečení v pračce by mělo být tak akorát. Nesmí byt přeplněná, ani poloprázdná. Když strčíte ruku do bubnu pračky, tak by měl zbývat prostor mezi prádlem a vrcholem bubnu alespoň patnáct centimetrů. V takovém případě má oblečení dost prostoru na to, aby se řádně propralo, a především vyždímalo. Příliš mnoho prádla může být uprostřed „chumlu” zatuchlé a nedoprané.

Někdy se však také stane, že na prádlo zapomeneme a vytáhneme jej například po hodině či dvou. V takovém případě oblečení nevoní svěžestí, ale bakterie ještě neměly šanci se rozmnožit. Nyní máte tři možnosti, jak se zápachu zbavit. Buď zapnete pračku a do zásobní na prací prášek nalijete trochu octa, nebo prádlo vytáhnete a pověsíte ven, kde jej necháte alespoň čtyři hodiny. Dále je pak možné oblečení vystavit UV záření sluníčka. Ale pokud slunce hřeje již více, dávejte si pozor na vyblednutí, především u tmavého oblečení.

V případě, že vytahujete prádlo z pračky přímo po vyprání, ale i tak nevábně zapáchá, je na čase, abyste pročistili nejen okolí bubnu, ale také odtokové hadice, které mohou být velmi špinavé. Stačí pouze litr octu a kyselina citronová. Zapněte prázdnou pračku na co nejvyšší teplotu a nechte prát.

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments