Prášek do pračky doplňuje každý. Ale skoro nikdo neví, proč je přihrádka rozdělena na 3 části

Praní prádla je nutností, pračka je samozřejmě součástí každé domácnosti. Někdo ji zapíná jednou týdně, jinde je v provozu každý den. Obsluhu jste si jistě u jednotlivých modelů nastudovali, ale víte, proč je zásobník na náplně rozdělen na tři přihrádky?

Zásobník na náplně

Drtivá většina modelů automatických praček je doplněna zásobníkem se třemi přihrádkami. Kromě správného dávkování je důležité, abyste se o zásobník dobře starali a pravidelně jej čistili. K tomu vám pomůže ocet nebo speciální čistící prostředky. Čištění zásobníku by mělo u každé pračky proběhnout alespoň jedenkrát měsíčně.

Zásobník s číslem I

První zásobník bývá menší nebo méně hluboký a je označený římskou číslicí I. Jedná se o zásobník určený pro prací prášek na předpírku. Zásobník na předpírku používáte jen s určeným pracím programem. Ten bývá zpravidla delší a je vhodný pro silně znečištěné prádlo. Předpírka pomáhá s odstraněním odolných skvrn.

Zásobník s číslem II

Druhá přihrádka je jistě všem notoricky známá. Jedná se o objemově největší část a slouží pro prací prostředek určený pro hlavní praní. Sem náleží prací prášek, prací gel nebo tableta. Pozor na to, že některé tablety či kapsle jsou přímo určeny do bubnu pračky.

Foto: Shutterstock

Kytičkový zásobník

Poslední zásobník může být umístěný uprostřed nebo na kraji. Jedná se o zásobník označený římským číslem III. nebo symbolem kytičky. Zásobník je určený na aviváž a je třeba jej naplnit před začátkem praní. U některých praček ale lze spustit po skončení cyklu program určený výhradně pro aviváž, pak se aviváž plní až po vyprání klasické dávky. Namísto aviváže můžete vyzkoušet klasický ocet nebo bílý ocet.

Udržujte pračku v kondici

Dlouhou životnost pračky zaručíte pravidelnou péčí. Čistěte filtr, zásobník na prášky, gumové těsnění a dvířka pračky. Pravidelně pračku odvápňujte octem nebo speciálními přípravky. Jednou za čas vyčistěte i vypouštěcí hadici z pračky.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petra
Petra
1 rok

Tohle vím už od doby co jsme si kupovali novou pračku, dle symbolů logicky nepotřebuju ani manuál 🤦🤦🤦💩

Vit
Vit
1 rok

To je opravdu objev, peru i v práci a tohle jsem NEVĚDĚL 🤪!!

Aleš
Aleš
1 rok

Paní Majerová, každá pračka při koupi má samozřejmě manuál, tak jako správný uživatel si to má přečíst, tak nám nemusíte vykládat kde a jaká přihrádka je na aviváž a prací prostředek. Děkujeme za článek..

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Aleš

Když selžou všechny pokusy, je třeba si přečíst návod…jenže autorka asi neví, co to návod je 😀