Praskla vám žilka v oku? Příčin může být několik

Loading...

Ráno nebo během dne pohlédnete do zrcadla a čeká vás zděšení. Oko je zalité rudou barvou a na vás začínají jít mrákoty. Pokud vás oko nebolí a jste si jisti, že stále dobře vidíte, nejspíše vám praskla malá oční žilka. Takové zranění není vážným problémem, spíše působí jako estetická vada. Příčin je mnoho a mnoha z nich je těžké předcházet.

Přestaňte se fyzicky i psychicky namáhat

Zvedání těžkých vah může člověku způsobit nejeden problém s okem. Lidé, kteří mají fyzicky náročné zaměstnání, zvedají příliš těžké předměty nebo se až moc namáhají, mohou trpět právě na toto nepříjemné zranění. Výjimkou však není ani porod, či obyčejné kýchnutí.

Stejné obtíže vás mohou čekat, pokud se příliš často stresujete nebo trpíte na zvýšený krevní tlak. Jestliže se do hlavy v krátkém čase nahrne velké množství krve, je pravděpodobné, že oční žilka praskne.

Malé zranění nebo zánět spojivek?

Nezvyklé není ani malé poranění, kterého si běžně člověk nevšimne. Při mírném nárazu může žilka prasknout a následku si všimnete například až ráno, když vstanete. Nepodceňujte taktéž zánět spojivek, který očím dává pořádně zabrat.

Životní styl

Jestliže se ke svému tělu nechováte opatrně a nedbáte na jeho potřeby, jednou za čas se ozve samo. Prasklá žilka v oku tak může signalizovat například nedostatečný spánek, dlouhodobou námahu, přílišné sledování TV obrazovky, počítače či jiného zařízení nebo kouření či používání jiných návykových látek.

Pokud se podobná situace opakuje

Občasné zarudnutí oka nemusí značit problém, avšak jestli se podobným jevem setkáváte častěji, zpozorněte. Žilka může prasknout také vlivem různých onemocnění oka, které jsou vážnější, než zánět spojivek. Jde například o oční herpes, zánět oka nebo vřed rohovky. V takovém případě je nejvhodnější vyhledat lékaře a urychleně začít užívat léčivé přípravky.

Situaci jde v mnohých případech předejít, a to zdravým životním stylem s dostatkem spánku, zdravého jídla a udržením krevního tlaku v normě.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

3
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
3 Autoři komentářů
LojzinaJardaTomas Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Jarda
Host
Jarda

Co je příčinou popraskání cév v sítnici oka, ke kterému dojde během noci, bez zátěže fyzické i psychické? Jak lze řešit a vyřešit? Jak funguje v podobném případě avastinová injekce do oka?

Tomas
Host
Tomas

jeden známý 75 let zemřel tak, že byl na záchodě a měl zácpu-jak tlačil praskla mu cévka v mozku, dokázal ještě opustit záchod ale za pár minut vykrvácel do mozku a umřel…toto není fejk!

Lojzina
Host
Lojzina

Ještě za bolševiků řekli mojí sestře očaři, že musí nutně porodit císařským řezem. Měla to v papírech a mengelové v porodnici se smáli. Každá by chtěla rodit bez bolesti císařem, smáli se ti zdraví chlapi. Porod byl těžký a hned po něm se sestře odchlípla oční sítnice. Dnes by vysoudila miliony.