Jak předcházet cukrovce pomocí zdravé stravy?

Máte v rodinné anamnéze cukrovku a rádi byste se tohoto onemocnění vyvarovali? Víte, že je možné cukrovce předcházet prostřednictvím dodržování zdravé stravy? Nejběžnější rady a tipy nabízíme v našem dnešním článku.

Co je cukrovka?

Cukrovka neboli diabetes je v současné době velmi častým onemocněním, které s sebou nese mnohé komplikace. Jedná se o zvýšenou hladinu krevního cukru. Vzniká na podkladě úplné ho nebo relativního nedostatku inzulínu, v jehož důsledku dojde k poruše zpracování cukrů, tuků, bílkovin a minerálů. Existují dva základní typy cukrovky. Nejčastěji se vyskytuje cukrovka 2. typu, se kterou se bohužel člověk potýká až do konce života, jelikož se jedná o závažné chronické onemocnění. Cukrovka 1. typu je velmi častá například u těhotných žen.

Proč je cukrovka tak nebezpečná?

Onemocnění cukrovkou je velmi nebezpečné zejména proto, že nebolí a člověk vůbec nemusí vědět, že jí trpí. Často se to dozví neočekávaně při běžné preventivní kontrole, a to již může nemoc být v pokročilém stádiu. Následky mohou být vážné, může dojít k oslepnutí, onemocnění ledvin nebo dokonce k amputaci končetin v nejzávažnějších případech.

Jak cukrovce předcházet?

Základem prevence proti cukrovce je jíst pravidelně v pěti denních dávkách, přičemž je důležité mít dvakrát denně ovoce, třikrát denně zeleninu a také dvě porce mléčných výrobků. Maso jezte jen libové a pečivo celozrnné. A vyhýbejte se konzumaci tuků a cukrů ve zvýšeném množství. Zdravou stravu je vždy velmi žádoucí doplnit nějakou pohybovou aktivitou. Není nutné začít přímo sportovat, ale i dlouhé procházky v přírodě budou pro vaše tělo přínosem. Ke snížení pravděpodobnosti onemocnění cukrovkou značně také přispívá absence kouření a kontrola vaší hmotnosti. Lidé trpící nadváhou mají totiž vyšší sklon cukrovkou onemocnět než lidé, kteří si udržují svou váhu.

Autor: Romana Hašková

Externí autorka serveru AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments