Zánět slepého střeva končí na operačním stole. Jaké má příznaky?

Je zvláštní, že jednou z nejčastějších příčin operace je vyjmutí orgánu, který v těle nemá prakticky žádnou funkci. Jde o slepé střevo, které bohužel často trápí svým zánětem. Pak nezbývá než provést takzvanou apendektomii, což je odstranění slepého střeva.

Akutní zánět slepého střeva může postihnout kohokoliv kdykoliv. Nejde přitom o zánět celého útvaru, kterému říkáme slepé střevo, ale pouze jeho červovitého výběžku, takzvaného apendixu. Představte si ho jako malou výchlipku na konci střeva. Zánět tohoto zbytečného kousku tkáně v těle si skutečně nevybírá. Zasáhnout může dítě v kojeneckém věku, těhotné ženy i všechny další skupiny lidí. Určitou predispozicí je každopádně atypické uložení apendixu, který v těle vadí.

Příznaky zánětu slepého střeva

Zánět slepého střeva má obvykle poměrně rychlý náběh. Dotyčný má pocity nevolnosti a je mu na zvracení. K tomu se přidává typická bolest v nadbřišku a okolí pupku. Ta se postupně stěhuje do pravého podbřišku. Při vyšetření pohmatem udávají pacienti tlakovou bolest v tomto takzvaném Mac Burneyově bodě. Mezi další příznaky patří postupně se zvyšující horečka, zrychlený puls, zácpa a nechutenství.

Léčba zánětu slepého střeva

V případě, že se zánět potvrdí, nezbývá, než slepé střevo z těla vyjmout. Jde o rutinní operaci, která se v zásadě provádí dvěma chirurgickými způsoby. Jde o vyjmutí klasickou cestou nebo laparoskopickou metodou. V poslední době se lékaři kloní spíše k té druhé metodě, protože je k tělu šetrnější. Pacient se také rychleji hojí a rizika operace jsou významně nižší. Laparoskopie je vhodná také tehdy, pokud jsou potíže nejasného původu a je třeba vyvrátit či potvrdit hypotézu na zánět slepého střeva.

Chronický zánět slepého střeva

Vedle akutního zánětu slepého střeva, který většinou končí na operačním stole, se vyskytuje také chronický zánět. Ten se rozvíjí postupně a zprvu nemusí být vůbec patrný. Jeho celkové projevy jsou podobné jako v případě akutního zánětu, ale výrazně slabší. Proto pacienti většinou ani nevyhledají lékaře a s únavou či slabostí se snaží vyrovnat sami. Bolesti mohou ustupovat a zase se objevovat. Každopádně je tu riziko, že neléčený chronický zánět přejde v akutní formu zánětu slepého střeva.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments