Jak předcházet rakovině prsu?

Rakoviny prsu se obává snad každá žena a rozhodně se nelze čemu divit. Pacientek s touto nepříjemnou nemocí je ročně čím dál více a cca 1600 žen na tuto diagnózu umírá. Pokud i vy máte z rakoviny prsu strach, nelze vám to mít za zlé – rakovina prsu je strašák, kterému se ale můžete pokusit předejít. V dnešním článku si prozradíme užitečné tipy, které slouží jako prevence vzniku rakoviny prsou.

Chcete předejít vzniku rakoviny prsu? Zkuste to takhle

U někoho je vyšší riziko vzniku rakoviny prsou dáno genetickými dispozicemi, u někoho za to z velké části může životní styl, u někoho je to prostě špatná souhra náhod. Ať už je to tak či onak, našli jsme pro vás několik tipů, s nimiž se můžete pokusit snížit riziko vzniku rakoviny prsu. Nikde sice není psáno, že dodržováním následujících postupů na 100 % zamezíte vzniku rakoviny, přesto je ale podle nás v tomto případě lepší udělat alespoň něco, nežli nedělat vůbec nic. Souhlasíte s námi?

Tip první: snažte se stres omezit na minimum

Jasně, stresu se v současné době, která je hodně hektická a v mnoha ohledech i náročná, lze vyhnout hodně těžko, přesto je to naše první rada, jak se vyhnout rakovině. Určitě vám nemusíme říkat, že stres je všeobecně pro naše tělo a zdraví přítěží, takže je rozumné vystavovat se mu co možná nejméně. Vyzkoušet můžete nějaké relaxační techniky, někomu mohou pomoci speciální bylinkové čaje, jinému zase poslouží třeba obyčejná procházka.

Tip druhý: jezte hodně zeleniny

Ne nadarmo i našim dětem v jejich útlém věku vštěpujeme do hlavy, že zelenina je důležitá a snažíme se její přísun u ratolestí zvýšit co možná nejvíce to jde. I vaše strava by měla být bohatá na zeleninu, kterou lze v mnoha případech nahradit celou řadu pokrmů, jež pro naše tělo nejsou až takovým přínosem?

Tip třetí: nepodceňujte pravidelná vyšetření

Rakovina prsu se dá vyléčit, přijde-li se na ní včas. Proto apelujeme na to, abyste v rámci prevence vzniku rakoviny nepodceňovaly pravidelné prohlídky, ať už u lékaře, nebo samovyšetření, které můžete pohodlně provádět samy doma a to ideálně jednou měsíčně.

Tip čtvrtý: pokuste se zhubnout

Nechceme se vás dotknout, ale musíme zde zmínit, že jedním z rizikových faktorů rakoviny prsu je obezita. Pakliže víte, že máte s váhou problémy a připouštíte si, že by možná nebylo na škodu nějaké to kilo shodit, určitě tak učiňte – děláte to ve svém vlastním zájmu a v zájmu vašeho zdraví, které má každý z nás jen jedno.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.