Nejčastější onemocnění slinivky a jak jim předcházet

Každý člověk by se měl naučit poslouchat své tělo. Pokud totiž člověk své tělo neposlouchá, může prošvihnout alarmy či signály, které upozorňují na vážné onemocnění. Tělo vždy dává zavčasu vědět, že s ním není něco v nepořádku, je jen na nás, kdy jednotlivé signály rozeznáme a kdy s nimi zajdeme k lékaři. Opatrní a pozorní bychom měli být zejména v případě, kdy nás pobolívá žaludek nebo slinivka. Konkrétně onemocnění slinivky jsou velmi zrádná a nebezpečná. Která jsou ta nejčastější?

Akutní zánět slinivky

K častým onemocněním slinivky patří zejména akutní zánět slinivky, který se projevuje nečekanou bolestí v levém boku. Tato bolest může vystřelovat až do zad. Nejčastěji se objeví po konzumaci tučného jídla nebo po vypití většího množství alkoholu. Dalším typickým příznakem je nevolnost, plynatost, mimo jiné také zvýšená teplota a opakované zvracení. Alarmem může být také zrychlený tep.

V případě akutního zánětu slinivky je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Jen při včasném podchycení nemoci bude slinivka zachráněna a nebude trvale poškozena. Během prvních dnů se nejčastěji podávají antibiotika společně s infuzemi.

Chronický zánět slinivky

Něco jiného je však chronický zánět slinivky, který se bohužel taktéž vyskytuje poměrně často. Tento problém bývá nejčastěji způsoben nadměrným pitím alkoholu, ale samozřejmě není to jediná příčina nemoci. Během nemoci dochází ke snížení produkce trávicích enzymů, přichází na řadu nechutenství a bolesti břicha po jídle. Vyskytnout se může také nadýmání či případně průjmy.

Při chronickém zánětu slinivky není nutné pobývat v nemocnici. Lékaři předepíší léky, které se mohou užívat i doma. Je však nutné dodržovat přísnou dietu, v níž nenajdete alkohol.

Chronický zánět slinivky bohužel zanechává šrámy na lidském zdraví, a tak je třeba dávat dobrý pozor, když se objeví první příznaky.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

16
Komentujte

avatar
5 Komentářová vlákna
11 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
15 Autoři komentářů
PepčajanapavelJarkaPája Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
pavel
Host
pavel

Vždyt´ se drží na pravo, samozřejmě z jeho pohledu!!!!!!!

Michal
Host
Michal

Ano, slinivka je vlevo, drží si “slepé” střevo. a to ještě on sám co si drží

jana
Host
jana

Drží si žlučník,což spolu souvisí

Jan
Host
Jan

Slinivka je vlevo, uložená pod žaludkem. Bolest může vystřelovat i doprava. Snímek není zcela přesný opravdu to vypadá že si ten pán drží žlučník, ale i bolest slinivky může vystřelovat i do těchto míst.

ochtl
Host
ochtl

měl jsem akutní zánět slinivky a obvodák mi bez vyšetření předepsal “léky proti pálení žáhy”,musel jsem se zachránit až na pohotovosti v nemocnici, kde mi udělali testy krve,sono a rentgen pak jsem ležel na kapačkách,když jse mi to stalo znovu a obvodák měl už podklady co to může být, mě opět léčil svými metodami tedy blokátorem kyselin v žaludku,opět jsem se musel zachránovat na pohotovosti,…at “žije” kapitalismus a šetření peněz pojištovnám za vyšetření,hlavně když obvodákovi z toho něco kápne,hnus!!!

Michael
Host
Michael

Obrázek velmi ilustrační, pán se drží za žlučník, ta slinivka je opravdu vlevo.

slinivka
Host
slinivka

dr.Michael…..

svoboda
Host
svoboda

lol ty vole

ochtl
Host
ochtl

pán se drží dobře,vlastní zkušenost,bolest těsně pod žebrami…..

Ranger
Host
Ranger

Není ten obrázek ilustrační? Prostě je dobře nechlastat.

Honza
Host
Honza

Slinivka je v pravo, měl jsem středně těžký zánět slinivky břišní

helena
Host
helena

slinivka je vlevo jsem po operaci

Eva
Host
Eva

Honzo, to byl zánět jater, které jsou vpravo nad žlučníkem a slinivka je vlevo

Pája
Host
Pája

a není slinivka vlevo i vpravo? 🙂

Jarka
Host
Jarka

Měla jsem akutní zánět slinivky břišní úplně bez alkoholu. Žlučový kámen mně ucpal žlučovod. Bolelo mě břicho nahoře, uprostřed.

Pepča
Host
Pepča

Pájo,máš pravdu,slinivka je vlevo i v pravo,když vidím tu moji v kalhotkách tak slintám.