Co znamená malinový jazyk? Může jít o spálu

Už jste někdy slyšeli o pojmu známém jako malinový jazyk? Pokud ne, pak určitě uděláte dobře, když si přečtete náš dnešní článek. V něm si společně vysvětlíme, co to tzv. malinový jazyk vlastně je, proč vzniká a jaké onemocnění doprovází.

Co je malinový jazyk?

Malinový jazyk je jev, při kterém jazyk skutečně svým vzhledem připomíná malinu. Dochází k němu ve chvíli, kdy dítě prodělává spálu nebo spálovou angínu, což jsou onemocnění, pro které je právě malinový jazyk typický.

Z řádků výše jste tedy mohli vydedukovat, že se tento problém týká především dětí, kteří prochází jednou z dětských nemocí. Projevuje se tak, že se dítěti z jazyku nejdříve odlupuje nevzhledný bílý povlak a následně dochází k vystoupení červených papil.

Co způsobuje spálu?

Za vznikem spály stojí bakterie zvaná Streptococcem pyogenes. Zajímavostí je, že právě tahle bakterie kromě spály způsobuje i angínu, jediným rozdílem ale je, že na rozdíl od angíny u spály produkuje toxin, který způsobuje typické příznaky, jež spálu doprovází.

Spála se zpravidla objevuje u dětí mezi 3 až 10 lety věku, výjimkou však nebývá ani fakt, že spálou onemocní i dospělý člověk. Spálou se nakazíte prostřednictvím kapénkové infekce.

Jak se spála projevuje?

Malinový jazyk je sice jedním z projevů, které lékařům jasně napovídají, že se jedná o spálu, rozhodně ale není projevem jediným. Pokud dítě prodělává spálu, pravděpodobně se u něho objeví bolesti v krku, potíže s polykáním, vyšší horečka, zimnice a bolesti hlavy.

Výjimkou není ani typická spálová vyrážka, která má tendence objevit se nejdříve na jednom místě a poté se vesele rozsévat úplně všude – výjimkou je pouze obličej, tam se nevyskytuje. Obličej zrudne a okolo úst naopak vybledne.

Jak se spála léčí?

Spála bohužel patří mezi onemocnění, která v případě, kdy se nijak neléčí, sama od sebe neodezní. V případě spály je nutné nasadit antibiotika, jejichž předepsání předchází výtěr z krku a odběry krve.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.