Předzvěst vysokého cholesterolu, kterou můžete snadno přehlédnout. Poznejte, že tělo křičí o pomoc

Vysoký cholesterol se nejčastěji pozná na základě krevního odběru, ale je možné ho identifikovat i jiným způsobem. Jeho projevy se totiž ukazují na různých částech těla v podobě fyzických příznaků, které byste mohli snadno přehlédnout.

Pravdou je, že tělo cholesterol potřebuje. Je nezbytný pro tvorbu zdravých buněk. Ač si to mnozí nemyslí, zcela bez cholesterolu žít nelze. Je však třeba si dávat pozor, aby jeho hladiny byly v normě a nezačaly se rychle zvyšovat. V takovém případě totiž už nepomáhá, ale škodí. Z prospěšné látky v těle se tak může proměnit v zabijáka, který způsobí srdeční zástavu nebo zablokuje cévy.

Cholesterol je zrádný také v tom, že jeho vysoká hladina se dlouhou dobu nemusí nijak projevit, tedy ve smyslu zdravotních obtíží. Mnozí to zjistí, až když je pozdě a volají si sanitku s podezřením na infarkt. Přesto však existují signály, které tělo vysílá dlouho před takovýmto kolapsem. Jen je třeba si jich všímat a neignorovat je.

Časté mravenčení

Mravenčení většina lidí nepřikládá velkou váhu a pokud k němu dochází zřídkavě, například když si přeležíte ruku či nohu, není třeba se znepokojovat. V případě, že mravenčení pociťujete pravidelně, je třeba zpozornět. Může ho totiž způsobovat také přerušení průtoku krve do různých částí těla. To je obvykle dáno právě vysokým cholesterolem v krvi.

Bolest rukou a nohou

Velké množství cholesterolu může ucpat cévy v nohách a rukách. Pakliže jde o dlouhodobý proces, obvykle začne způsobovat nepříjemnou bolest v končetinách.

Časté mravenčení a bolest končetin neznačí nic dobrého a rozhodně byste je neměli podceňovat. / Foto: Shutterstock

Bolest na levé části hrudi

Bolest na hrudníku, zejména potom v levé části, je poměrně závažným signálem, který značí ucpání krevních cév kolem srce. V některých případech se bolest může rozšířit až do krku. Takto se však neprojevuje jen vysoká hladina cholesterolu v krvi, ale také infarkt.

Časté bolesti hlavy v zadní části

Zablokování krevních cév v oblasti hlavy způsobuje její bolest v zadní části. Dochází k tomu zejména tehdy, jsou-li cévy ucpané cholesterolovým plakem. Pakliže si pravidelně nekontrolujete cholesterol, může dojít i k mozkové cévní příhodě.

Rizikové faktory vysokého cholesterolu

  • Obezita.
  • Špatné stravovací návyky.
  • Málo pohybu.
  • Kouření.
  • Vyšší věk.
  • Cukrovka.

K vysokému cholesterolu stačí i jeden z těchto faktorů. Pokud se však sejdou dva a více, riziko rychle stoupá. V takovém případě byste si měli nejen všímat tělesných signálů, ale také si nechat pravidelně hladinu cholesterolu vyšetřovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments