Přenastavil jsem si pračku, takže praní mě skoro nic nestojí. Šetřím více než 50 % elektřiny

V době energetické krize je důležité vědět, jak ušetřit. Automatická pračka je samozřejmostí v mnoha domácnostech, ale i tady je možné provést několik úprav a úspor. Chcete-li ušetřit, zkuste aplikovat následující tipy a triky.

Co dělat, než zapnete pračku?

Před praním si nejprve zkontrolujte, zda máte dostatek prádla. V případě, že ne, zvolte úsporný program. Praní v nižší teplotě vám pomůže ušetřit až 80% energie a udělat tak krok ke zdravějšímu životnímu prostředí, jelikož do ovzduší se díky tomu dostane méně emisí skleníkových plynů. Zkuste to i v případě, že není prádlo extrémně zašpiněné.

Předpírejte

Abyste ušetřili energii při praní a zároveň dosáhli dobrých výsledků, doporučujeme předpírat prádlo. Stačí si do umyvadla napustit teplou vodu, přidat vhodný prostředek a nechat skvrny odmočit. Tímto způsobem můžete i odolné skvrny úspěšně odstranit a bez obav prát na nižší teploty.

Nahraďte běžné prostředky přírodními

Při volbě programu pro praní vašeho prádla je nutné myslet na to, že i středně zašpiněné prádlo může být vypráno kratším programem. Používejte také menší dávky prášku, než vám radí výrobci, aby se prádlo dobře vymáchalo. Je vhodné zvolit přírodní prací prostředky místo chemických, které mohou škodit spodní vodě.

Foto: Shutterstock

Optimální naplnění pračky

Chcete-li ušetřit při praní prádla, musíte znát kapacitu své pračky a respektovat doporučení v manuálu. Nepřeplňujte pračku ani ji nenastavujte na praní poloprázdnou. Nejlepší je provést jednoduchý test naplnění před spuštěním programu – pokud se vám mezi naplněnou pračku a buben vejde dlaň na výšku, je naplnění optimální. To vám pomůže ušetřit elektrickou energii a vodu.

Sušte prádlo volně na vzduchu

Můžete vyzkoušet sušení prádla volně na vzduchu, nebo na šňůře, místo sušení v sušičce. To nám umožní ušetřit energii bez dalších nákladů. Avšak v zimních měsících nebo při špatném počasí, případně v menších bytech může být problémem najít vhodné místo na sušení. Pak můžete střídat sušení prádla venku a v sušičce.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments