Přestaňte kupovat aviváže s chemií. Udělejte si domácí a přírodní, za pár korun

Aviváže mohou způsobit alergie, dermatitidu, ale zhoršení funkčnosti pračky a především sušičky. Textilní vlákna vám za její použití rozhodně nepoděkují. Vytvořte si raději přírodní alternativu za pár kaček.

Aviváže jsou chemický koktejl

Když vidíte reklamu na aviváž, nabíráte dojmu, že snad do lahví s tímto přípravkem stáčejí pouze růžové červánky a perutě jednodožce. Realita je ale naprosto odlišná. Aviváž je vlastně chemický koktejl a jediné, co vás na ní láká, je vtíravá vůně, kterou si přejete přenést na svůj textil.

Když použijete aviváž, brány sušičky by vám měly být zapovězené. Právě zde se textil s aviváží vkládat nesmí. Usazuje filtry a snižuje účinnost sušení.

Ostatně, za použití aviváže vám nepoděkuje ani samotný textil. Jeho prodyšnost dramaticky klesá. Oblékáte si tak na sebe chemické brnění, které nevětrá. Alergie nebo dermatitida tak na sebe nenechávají dlouho čekat. To vše pro vůni, na kterou vás nalákal prodejce.

Jde to i lépe

Aviváž je prostředek, se kterým nám bude prádlo vonět po několik hodin od vyprání. Existuje tak vysoká pravděpodobnost, že se části vůně dočkáme i v době, kdy si na sebe oděv oblečeme. To ale můžeme dosáhnout i zcela přírodním postupem. V podstatě stačí, když k pracímu procesu přidáte několik kapek kvalitního esenciálního oleje. Nebo se můžete rozhodnout pro míčky do sušičky, na které dáte také několik kapek oblíbené vůně z přírodního oleje.

Foto: Shutterstock

Recept na domácí aviváž

Pokud si ale přejete klasickou aviváž, zde je recept. Jedná se o zcela přírodní způsob, jak si textilie provonět. Budete potřebovat následující ingredience:

  • 6 lžic jedlé sody
  • jablečný ocet
  • 250 ml horké vody
  • 1 l kamence
  • 30 kapek esenciálního oleje
  • 5 l nádobu

Ve vodě rozpusťte ocet, kamenec a sodu. Bude to chvíli pěnit, ale pak se směs ustálí. Přidejte oblíbený esenciální olej a vše zamíchejte. Směs nalijte do plastové lahve a dávkujte podle potřeby.

Foto: Shutterstock, zdroj: MaidRight

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Nepoužívám sušičku a nepoužívám ani aviváž – takže si ji nebudu vyrábět 😛 Nepotřebuju aby mi prádlo smrdělo kdejakým svinstvem – venku usušené prádlo voní i bez těchto sajrajtů.