Příčina kruhů pod očima odhalena. Není to únavou, ale konkrétní stravou

Pokud se vám vytvoří kruhy pod očima, obvykle od svého okolí uslyšíte, abyste více odpočívali. Tento jev se odjakživa spojuje právě s nedostatkem spánku a únavou. Mnozí lidé ale už zjistili, že i když si dopřávají dostatek odpočinku, kruhy pod očima mají stále. Důvodem je skutečnost, že příčin tohoto stavu je více a jedna z nich souvisí se stravou.

Tělo dává jasný signál

Opuchnutí vzniká v důsledku nedostatku spánku, ale může za ním být také hromadění tekutin v těle,” uvádí lékařka Roshni Patelová. Primárně jde o kosmetický problém. Na druhé straně jde také o signál těla, kterým dává najevo, že něco není v pořádku. Na vině může být například strava s vysokým obsahem soli. Je to totiž právě sůl, která podporuje zadržování tekutin v těle. To se potom projeví právě kruhy pod očima.

Podle lékařky stačí snížit příjem soli a kruhy by měly samy vymizet. Chudokrevní lidé by potom měli konzumovat potraviny bohaté na železo. Do tkání tak pronikne více kyslíku a tmavé kruhy pod očima zmizí.

Na vině může být sůl. / Foto: Shutterstock

Co stojí za kruhy pod očima

Zadržování tekutin

Co vás jako mladé příliš netrápilo, se začne jako problematické jevit s přibývajícími léty, kdy tělo zadržuje stále více vody. Pokožka pod víčky je velmi tenká a velké množství vody v těle vede k opuchnutí. Postřehnete to zejména ráno, protože tělo v noci tekutiny hromadí ještě více.

Kouření

Nezřídka mají problém s tmavými vaky pod očima kuřáci. Nikotin v cigaretách totiž narušuje kvalitu spánku, což pak vede k notorické únavě. Zároveň se v těle hromadí tekutiny, protože tělo nemá dostatečný prostor k regeneraci. Kromě toho zhoršuje kouření kvalitu pokožky a redukuje produkci kolagenu. Kůže potom vypadá ochable.

Alergie

Důvodem opuchnutých víček může být také alergie, například na pyl, prach či domácí zvířata. Pakliže máte pocit, že se vám po vystavení některým alergenům projevy zhoršují, měli byste vyhledat alergologa. Ten nasadí správnou léčbu, která by měla pomoci.

Slunce

Pakliže budete trávit příliš času na slunci, neměli byste být překvapeni tím, že vám opuchnou oči. Jde o přirozenou ochrannou reakci těla, které vám zároveň říká, že byste to s opalováním neměli přehánět.

Ekzémy

Lidé, kteří trpí na ekzémy, mohou mít zejména v zimním období problém s opuchlýma očima. Může se u nich objevit atopická dermatitida, která způsobuje podráždění kolem očí.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Sun

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments