Příliš mnoho vitaminu D vám zničí důležitý orgán. Znamení se ukáže na toaletě

Vitamin D je jednou z nejpotřebnějších látek pro lidské tělo. Kromě toho, že podporuje imunitní systém, především reguluje množství vápníku a fosfátu v těle. Pokud ho máte nedostatek, vede to k celé řadě problémů, například s pohybovým aparátem. Nebezpečí však bohužel hrozí i z druhé strany, tedy ve chvíli, kdy je vitaminu v těle příliš mnoho.

Nezdravé hodnoty vitaminu D

K tomu může u řady lidí dojít již brzy. Zatímco na podzim a v zimě je vhodné vitamin D doplňovat, na jaře a v létě obvykle lidské tělo dokáže tuto látku samo vytvářet ze slunečního záření. Pokud však někdo s užíváním doplňků stravy nepřestane, může se stát, že hladina vitaminu D v jeho těle stoupne na hodnoty, které už nejsou vůbec zdravé.

Působení vitaminu D je přitom dlouhodobé, a tak není snadné rozpoznat, že už to s ním přeháníte. Přeci jen se ale objevují určitá varovná znamení, kterých byste si měli všímat.

Podle odborníků z webu NHS příliš mnoho vitaminu D po delší období způsobí hromadění vápníku v těle, což oslabuje kosti a v horším případě vede k poškození ledvin a srdce.

Foto: Shutterstock

Otrava vitaminem D

Mezi příznaky předávkování vitaminem D patří závrať, zvracení, svalová slabost nebo ztráta chutě. “Otrava vitaminem D, také zvaná jako hypervitaminoza D, je poměrně vzácný, ale velmi závažný stav, který se objevuje tehdy, když je v těle příliš mnoho vitaminu D,” uvádí Mayo Clinic.

K takovému stavu obvykle nedochází přirozeně, tedy přílišným vystavením slunečním paprskům nebo stravou s vysokým obsahem vitaminu D. S těmito přirozenými zdroji si lidské tělo dokáže velmi dobře poradit. Otrava ale může nastat po konzumaci doplňků stravy či potravin, které jsou o tuto látku uměle obohaceny.

Jeden z výrazných příznaků se objevuje na toaletě. Vzhledem k tomu, že vitamin D v těle tvoří velké zásoby vápníku, dochází k zatížení ledvin. To se v první fázi projevuje častým močením. Pakliže se u vás objevilo bez zjevné příčiny, je dobré se nechat vyšetřit u lékaře a nechat si změřit také hladinu vitaminu D v krvi.

Foto: Shutterstock, zdroje: Medical News Today, Science Direct

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments