Připálená žehlička bude po jednoduchém úkonu jako úplně nová. A bude fungovat mnohem lépe

Nedopatřením jste rozpálili žehličku na vyšší teplotu, než jste měli a část oblečení vám k ní zůstala přilepená? Co se spáleným oděvem vám neporadíme, ale pokud se vám povedlo připálit dno žehličky, nic se neděje. Existuje spousta tipů, jak tento problém vyřešit.

Poradíme vám i v případě, že se na spodní straně vaší pomocnice objevily rezavé skvrny. A jako vždy si vystačíte s tím, co doma běžně používáte. Možností je mnoho, některé vás překvapí, ale určitě nebudete potřebovat žádné drahé čističe z obchodu.

Zubní pasta

Naneste zubní pastu na spálená místa na spodní straně vaší žehličky. Přístroj zapojte a počkejte, až se pasta horkem spálí. Potom žehličku vypněte a po vychladnutí zubní pastu otřete vlhkým hadříkem. Na očistění otvorů u napařovací žehličky použijte vatovou tyčinku. Jednoduché, viďte?

Vosk

Žehličku rozehřejte na střední teplotu a spálená místa přetřete třeba svíčkou. Nejlépe použijte bílou. Jak se bude vosk tavit, vezme s sebou i připáleniny. Potom vyžehlete látku přes tlustý ručník, ve kterém zůstanou všechny zbytky po parafínu i spálenině.

Noviny a sůl

Posypte noviny solí a začněte je přejíždět krouživými pohyby rozpálenou žehličkou, dokud skvrny z jejího dna nezmizí. Pokud je váš přístroj napařovací, nezapomeňte vypnout funkci páry. Poté už jen žehličku otřete vlhkým hadříkem. Tuto metodu si ale nevyberte v případě, že je žehlící plocha vaší žehličky z teflonu. Mohli byste si ji poškrábat.

Ocet a sůl

Dejte vařit ocet se solí a až se rozpustí, nechte roztok vychladnout. Hadříkem namočeným v octu potom otírejte připálená místa na žehličce, dokud skvrny nezmizí.

Foto: Shutterstock

Odlakovač na nehty

Navlhčete bavlněný hadřík odlakovačem na nehty. Žehličku zahřejte, vypněte a začněte nahřátou plochu otírat odstraňovačem laku. Aceton v něm obsažený beze zbytku nasaje spáleniny i jiné skvrny a vy už pak plochu jen omyjete.

Ocet, jedlá soda a zubní kartáček

Smíchejte ocet se sodou, počkejte, až směs přestane pěnit a kartáčkem, namočeným v tomto roztoku, jemně čistěte spálená místa. Nepoužívejte k čištění zubní kartáček v případě, že máte teflonovou žehličku. Mohli byste si teflonový povrch poškrábat.

Paracetamol

Tato metoda vás možná překvapí, ale pomůže vám i Panadol nebo jakýkoli jiný lék, obsahující účinnou látku paracetamol. Zapněte žehličku na nejvyšší teplotu a přímo na připálené místo přiložte tabletu. Ta se horkem roztaví a přemění na gel, který spáleninu rozpustí a vy ji pak pomocí vlhkého hadříku setřete. Při použití této metody pracujte raději v rukavicích, ať si nespálíte prsty.

Ocet

Položte žehličku na ručník namočený v octu a nechte ji tam 30 minut stát, než ji otřete. Bez zahřívání a drhnutí bude žehlící plocha jako nová. A jako bonus vám tato metoda pomůže odstranit i případnou rez ze dna vašeho přístroje.

Přidejte ocet do nádržky na vodu

Pokud potřebujete očistit i napařovací otvory, naplňte nádržku žehličky vodou s octem v poměru 1:1. Potom žehličku rozpalte, vezměte starý ručník a pořádně ho za pomoci funkce napařování a kropení žehlete. Všechny případné nečistoty se z otvorů uvolní a díky páře skončí v žehleném ručníku.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments