Připáleniny z pekáčů a hrnců okamžitě zmizí. Paní Věra ukázala neskutečný trik

Co dělat, když připálíme hrnec nebo pekáč? Můžeme ho nechat standardně odmočit, ale ne vždy tato technika zafunguje a někdy musíme sáhnout po silnějším kalibru. Existuje pár triků, které by měly fungovat.

S drátěnkou opatrně!

Buďte opatrní, pokud jde o drhnutí hrnců drátěnkou. Když drhnete připáleniny, hrnec můžete snadno poškodit a poškrábat. Teflonový povrch se poškodí snadno. Pokud chcete nádobí drhnout, vždy vybírejte variantu drátěnky pro citlivý povrch – takovou, kterou můžete čistit teflon, sklo i porcelán.

Vyzkoušejte sůl

Postup je v tomto případě jednoduchý. Budete potřebovat pouze sůl a vodu. Do hrnce nalijte vodu tak, abyste zakryly veškeré připálené části. Přiveďte ji k varu. Pak přisypte sůl. Na 1 l vody budete potřebovat 1 kg soli. Sůl by se měla rozpustit. Pak nechte hrnec se solí odstát nejméně 20 hodin. Poté opět přiveďte k varu a pomocí špachtle můžete nečistoty z hrnce opatrně odškrabovat. Nakonec umyjte běžným způsobem.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová je velmi agresivní, neměla by se používat na smaltované nádobí. Do hrnce nalijete vodu, přisypete kyselinu citrónovou, zamícháte a přivedete k varu. Pak stáhnete plamen a mírně povaříte 15 minut. Necháte chvilku odstát, a dočistíte jako obvykle.

Foto: Shutterstock

Ocet

Velmi šetrný způsob vyčištění spálenin je použití octa. Do hrnce nalijte vodu s octem v poměru 1:1. Stejně jako v případě soli by měly být všechny připáleniny ponořené. Přiveďte k varu. Po 10 minutách vaření už by se měli první připáleniny odlupovat. Některé jen zčásti, těm můžete lehce pomoct špachtlí, a nakonec hrnec klasicky umýt.

Pomůže i Coca-cola

Máte ji doma? Pak ji jednoduše nalijete do hrnce tak, abyste zalili veškeré připáleniny, a necháte několik hodin působit. Začnou se samy uvolňovat, a vy hrnec jen dočistíte. Ačkoliv je jinak nezdravá, plná cukru a chemie, v tomto případě je poměrně účinná.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Který “neskutečný trik” ukázala údajná paní Věra?

Mimochodem, paní Lorencová, dřív to vypadalo, že si myslíte, že vaše “články” jsou jen pro ženy, ale teď už je jasné, ze vy jste na základní škole v hodinách češtiny evidentně neexcelovala.