Připravte se na život bez auta. EU rozhodla, že nebude pro každého

Ačkoliv se to v dnešní době, kdy by se měly řešit zcela jiné problémy, zdá být naprosto neuvěřitelné, nakonec se to přeci jen stalo. Evropský parlament schválil návrh Evropské komise, aby se v roce 2035 přestala prodávat auta se spalovacím motorem. K dispozici už tak budou zřejmě pouze elektroauta, pokud se neprosadí nějaký jiný pohon.

Auto bude mnohem dražší

Může se to zdát být stále ještě poměrně daleko, ale vězte, že už dnes automobily masivně od modelů se spalovacími motory upouští. Jejich nabídka tak už v příštích několika letech nebude ani zdaleka tak pestrá jako je dnes. Je také možné, že budou významněji zdražovat, protože s klesající produkcí se prodraží i jejich výroba.

Rozhodnutí teoreticky znamená pouze to, že lidé si budou muset kupovat vozidla s pohonem, který je považován za ekologický, to znamená auta na elektřinu.

Ve skutečnosti to ale tak jednoduché vůbec není. V první řadě jsou tato auta mnohem dražší. V lepším případě si tak člověk, který si chtěl koupit větší vůz, bude muset koupit auto o kategorii nebo dvě níže, tedy podstatně menší a méně kvalitní.

Ovšem lidé, kteří už tak cílili na nízké kategorie vozů, už nebudou mít kam níže jít, a tak jednoduše zjistí, že na auto nemají peníze. Někteří odborníci sice tvrdí, že elektrické vozy budou zlevňovat, ale dosud se tak neděje.

Foto: Shutterstock

Opravdu ekologické?

¨Je sice pravdou, že masová produkce ceny o něco srazí. Problém je ale v tom, že spolu s tím stoupne poptávka po vzácných materiálech, které jsou potřebné pro výrobu bateriových článků. Mimochodem, jejich těžba je také velmi neekologická, “výhodou” je ale to, že v drtivé části probíhá jinde než v Evropě. Zároveň to ale znamená další závislost na zemích, které nejsou úplně stabilní. Co to může způsobit, to vidíme v přímém přenosu už dnes.

Přestává platit také argument, že jízda na elektřinu je levnější. Tento zdroj energie totiž v poslední době dramaticky zdražuje a nečeká se, že bude levnější. Naopak, až se do sítě budou připojovat masivně i elektrická auta, půjde cena ještě výše. Navíc je otázkou, nakolik se elektřinu bude dařit získávat ze skutečně ekologických zdrojů a nakolik se problém přesune pouze jinam. Jak se říká, elektrické auto má výfuk v uhelné elektrárně. Ty dnes elektřinu vyrábějí ostošest.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Beny
Beny
1 rok

Je čas vyrazit do ulic s holemi na ten xindl.