Na Slovensku řádí agresivní medvědi. Trhají lidem obličeje

Další hrozivý útok medvěda na člověka se odehrál na Slovensku. Tentokrát to odnesl nic netušící muž, na kterého medvědice zaútočila, když se vracel lesem po turistické cestě z práce. “Skočila mi přímo na hlavu,” uvedl Marián Daubner podle serveru TVnoviny. Do té chvíle přitom o zvířeti neměl ani tušení a nechoval se žádným způsobem, který by ho mohl rozzuřit. Incident se odehrál na Kremnických vrších.

Medvědi jsou stále otrlejší

Muž se dokázal vrátit domů, ale ještě předtím zavolal své ženě, aby přivolala záchranku. Ukázalo se, že Marián má velmi vážně poraněný obličej, na který medvědice pravděpodobně útočila. Poraněný byl ale i na jiných místech těla. Jednalo se o velmi agresivní útok a je štěstí, že muž přežil.

Jde o druhý útok v jednom týdnu. Před pár dny totiž medvěd napadl muže v Porubě. Nestalo se tak přitom na nějakém odlehlém místě, nýbrž na jednom z nejfrekventovanějších míst v obci. To odpovídá změně chování medvědů v poslední době. Ti jsou stále drzejší a před lidmi už nejsou zdaleka tak plaší jako dříve. Procházejí se třeba i po obecních silnicích, jak informují místní starostové.

Znepokojující je přitom agresivita útoků slovenských medvědů. V květnu se odehrál velmi závažný útok ve slovenské obci Hriňová, kdy medvěd zaútočil na skupinu turistů. Jednoho z nich doslova připravil o tvář, což mu přivodilo trvalé následky.

Foto: Shutterstock

Jak se chovat při kontaktu

Podle některých odborníků začínají být medvědi na Slovensku přemnožení. Starostové obcí, kde je problém největší, tak volají po jejich regulaci. K té se přistoupilo už dříve, kdy někteří medvědi, kteří se začali potulovat po obcích, museli být utraceni.

Obecně platí, že by lidé neměli navštěvovat nepřehledný terén či houštiny, pokud se na daném místě medvědi vyskytují. Zde totiž hrozí nečekaný kontakt, který může šelmu vyděsit. Pokud už k setkání dojde, radí experti co největší pasivitu a pomalý ústup. Nikdy se s medvědem nepokoušejte bojovat. Pakliže už vás napadne, lehněte si na břicho a spojte ruce za hlavou, abyste si chránili krk. Medvěd pozná, že od vás nehrozí nebezpečí a odejde.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
12 dní

Ha ha, no já chci vidět, jak si někdo před medvědem lehne na zem a zachová klid – tak jeden z tisíce to dá. A že “medvěd pozná, že mu od vás nic nehrozí a odejde…” 😛 medvěd je hlavně zvědavý a kolik lidí zachová ten potřebný klid, když si ho míša bude na té zemi otáčet, aby zjistil, co za divné zvíře mu to vlezlo do revíru…o medvědici s mláďaty ani nemluvě – ta už vůbec nebude nic zkoumat – ta rovnou zaútočí.

Zvoník
Zvoník
13 dní

Medvěda je potřeba zabít po vzoru Vinnetoua pořádaným nožem!

Iris
Iris
12 dní
Reply to  Zvoník

No jo, ale nejdřív budete muset tomu medvědovi vysvětlit, že jste ten Vinnetou…