Lidem přišly velmi vysoké zálohy na energie

Energetická krize udeřila na domácnosti plnou silou. Dodavatelé totiž začali řešit skutečnost, že ceny elektřiny a plynu v poslední době na burzách vyskočily do neuvěřitelných výšin. Nezbylo jim než navýšit koncové ceny, ať už formou regulérních ceníků v rámci stávajících ceníků, nebo nepříliš férovým převodem zákazníků na takzvané spotové ceny.

Nesolidní dodavatelé

Tímto způsobem se především menší dodavatelé zbavují těžkého břímě, protože už nemusí shánět elektřinu a plyn za ceny, aby jim to v rámci nasmlouvaných domácností nějakým způsobem vyšlo. Veškeré riziko přechází na zákazníky, kteří musí platit tolik, jaká je aktuální cena energií na trhu. A ta je teď, jak známo, hodně vysoká.

Příkladem může být dříve velmi oblíbená společnost Nano Green. Ta poslala svým zákazníkům dopis, že je převádí právě na spotové ceny. A spolu s tím i rozpis nových záloh. Ten je přitom pouze jakousi dedukcí a věštěním z křišťálové koule.

Zároveň jde o důkaz, že dodavatelé nepočítají s tím, že by se ceny na trhu změnily k lepšímu. Jeden takový předpis záloh na svém Twitteru vyvěsila moderátorka Světlana Witowská. Například v lednu má dotyčná domácnost zaplatit zálohu ve výši 53 tisíc korun, a to pouze za elektřinu. Celkem se předpokládá, že za elektřinu za rok zaplatí 216 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Bude na to platit strop?

Stát přitom přislíbil zastropování cen na určité úrovni. To by se mělo týkat všech. Moderátorka se však podivuje nad tím, zda bude vůbec možné, aby lidé s podobnými tarify pomoc dostali. Stát za ně totiž bude muset platit desítky tisíc korun měsíčně. Takový je rozdíl mezi jejich cenou a zastropovanou cenou.

Pomoc domácnostem v podobě zastropování cen sice byla ministry již deklarována, avšak dosud nebyla tato změna přijata. Do toho se navíc diskutuje o pomoci v Evropské unii a není vyloučeno, že to celé dopadne ještě trochu jinak.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Janka
Janka
1 rok

Žiji v ČR. Zaloha na plyn 2600, zaloha na elektriku 2000, zaloha na vodu 1700.
3 clenna rodina, drevostavba rd
Rocni spotreba 2 mwh elektrika, 10 mwh plyn, 120 kubiku vody.

Pavel
Pavel
1 rok

Voliči si zvolili partaje, které vytvořily vládní koalici, tedy vládu, jenž poškodila občany ČR tak, jako žádná jiná vláda ČR před tím. Takže za nynější předražené energie, zejména za elektřinu, může vláda Fialy, která navíc odmítá učinit účinné kroky ke zlevnění elektřiny, jako např. okamžité stažení naší elektřiny z lipské burzy či odmítnutí prodeje elektřiny s výhodnou slevou od našich občanů. Vláda Fialy upřednostňuje zájmy soukromých anonymních akcionářů z Kypru či USA před zájmy občanů ČR. Vláda Fialy se již jasně vyprofilovala jako prodloužená ruka Bruselu.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Každý vlastenec by měl vlastnit akcie českých firem! Mělo by mu záležet na jeho vlasti, českých firmách a v neposlední řadě by z toho měl zisk.

Jenže “vlastenci” to nedělají. Záleží jim pouze na chlastu, cigaretách a zbytek sežerou! Pak samozřejmě závidí všem ostatním a chodí na demonstrace pořádané RUSKÝMI živly a ještě se chlubí jak demonstrují za zájmy ČR a našich lidí. Hnus.

Václav
Václav
1 rok
Reply to  Xavier

Tak až vystřízlivíš , tak se podívej do zrcadla a nafackuj mu …..

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Václav

Nafackuj nacistovi Putinovi a jeho placeným agentům mezi hloupými ovlivněnými demonstranty.

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Pavel

Usa, Kypr, Brusel? A proto jim tato vláda zdaní zisky, že? Aby mohla podporovat zastropování. Vy byste radši Putina co? Vlastně vy ruští provokatéři z russkýho velvyslanectví ho máte. Russký vojáky jsme odsud byhnali, ale zapomněli jsme na russáckou ambasádu.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Správně Čechům tak. Chtěli to, tak to mají. Ještě bych jim to zvýšil.

Václav
Václav
1 rok
Reply to  Zvoník

Demence ti klepe na čelo ……

Radovan
Radovan
1 rok

Také jsem se před pár lety nechal přemluvit abych přešel k Lamě a teď ti zloději po mě chtějí 13 700 Kč měsíčně. To nemám TPL. Nevím za co to ty zlodějské agentury chtějí.

Marta
Marta
1 rok
Reply to  Radovan

Přesně, jsem na tom stejně…jen mi zatím nové zálohy nepřišli …tak když to čtu u vás to bude raketa…přestanu topit úplně ☹

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Radovan

Podejte stížnost na ERÚ. Nebo jste jeden z dezinformátorů.

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Radovan

To topíte elektřinou? Nebo máte pekárnu?

Xavier
Xavier
1 rok

Tak to doporučuje jednotné rusko?

Co si u vás ještě strkáte do zadku?

Last edited 1 rok by Xavier
Pindapetr61@gmail.com
Pindapetr61@gmail.com
1 rok

Lidi nenechte si to líbit jednou povolite a pak to půjde že vašeho souhlasu dal pojďte raději na generální stávku ať se těch parazitů co by se nanas živili ať jim ukáže že jsme sobestacni máme 4 výrobce elektřiny tak proč máme kupovat drahou El. zjinych státu když si postačíme sami nebo chcete zivorit a mrznout za vlády Fialy

Toscana
Toscana
1 rok

Kde vezmeš plyn magore? Když stáhneš elektřinu, nedostaneš plyn. Tento web je web ruSSkých dezinformátorů. Tak to vůbec není. Podívejte se na stránky dodavatelů.

Toscana
Toscana
1 rok

Zkoušej si to v nacistickým ruSSácku ruSSký Ivane dezinformátore! Tam si zabijte Putina, přestaňte se nalejvat vodkou a začněte něco dělat abyste nemuseli krást u sousedů.