Zastropování cen energií se může státu velmi prodražit

Názor na zastropování cen elektřiny a plynu, tak jak ho oznámil stát, se začíná rychle měnit. Zatímco zpočátku experti a analytici řešení opatrně chválili s tím, že je zkrátka potřeba domácnostem a firmám nějakým způsobem pomoci, po podrobnějším studiu se ukazuje, že to může celé dopadnout velmi špatně.

Neuvěřitelná částka

Česko se rozhodlo lidem garantovat, že za kilowatthodinu plynu nebudou platit více než tři koruny a za elektřinu více než šest korun. To jsou sice ceny výrazně vyšší, než na jaké byli lidé zvyklí, avšak ve většině případů stále ufinancovatelné. Současné ceny na trzích už jsou vyšší a vážně hrozilo, že je domácnosti a firmy budou muset začít platit. To by však znamenalo desítky tisíc korun na zálohách každý měsíc.

Veřejnost už hlasitě volala po tom, aby dostala nějaké záruky, že nepadne. Takovéto ceny by totiž položily i střední třídu. Dlouhou dobu nic nepřicházelo a nespokojenost rostla. Pak najednou přišlo jedno ze zvažovaných řešení, které se ale odděluje od evropského plánu a ukazuje se být velmi neefektivní.

Ministr financí sice počítá s tím, že celé opatření by státní rozpočet mohlo přijít na 130 miliard korun. To je však podle expertů prakticky nereálné. Například ekonomický novinář Miroslav Motejlek poukázal na skutečnost, že pokud by ceny elektřiny zůstaly na současných 500 eurech za megawatthodinu, přičemž nějakou dobu byly ještě podstatně výše, bude to znamenat dodatečný náklad 850 miliard korun za jediný rok.

Foto: Shutterstock

Peníze na roky dopředu

To jsou peníze, které by Českou republiku dramaticky zadlužily na mnoho generací dopředu. Obzvlášť, když toto opatření bude muset být zavedeno několik let. Na naši současnou elektřinu a plyn by se tak skládaly ještě naše děti.

Podle Motejlka je nepochopitelná situace, do které se Česká republika dostala. Jako čistý exportér elektřiny, který proud vyrábí za 5 % současných cen, zvolila řešení, které ji zruinuje. Přitom by stačilo sáhnout po jiném modelu a cenu rovněž zastropovat, avšak rovnou u výrobců.

Současné řešení je totiž zastropováním pouze na oko. Rozdíl mezi cenou od dodavatelů a nastaveným stropem totiž zaplatí všichni občané země.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments