Příznaky vysokého cholesterolu, kterého si všimnete na nohách. Poznejte nebezpečný stav

Může se projevit i na našich nohách a způsobit onemocnění periferních tepen –  PAD.

Onemocnění periferních tepen známé pod zkratkou PAD souvisí s vyšším rizikem srdečních chorob, srdečního infarktu a mozkové příhody. Jak poznat, zda se tato nemoc může týkat i vás? Podívejme se na nejčastější příznaky.

Bolesti nohou

Častým příznakem PAD je tzv. klaudikace, tedy bolest či nepohodlí v nohách. Ucpané tepny nemohou dodat dostatečné množství krve do nohou. Pocitově jsou nohy těžké a unavené, objevuje se i palčivá bolest v kterékoli části nohy, od lýtka po stehno nebo hýždě v jedné nebo obou nohách. Objevuje se při chůzi na určitou vzdálenost, zmírňuje se odpočinkem a objeví se znovu při chůzi.

Noční křeče nohou

Během spánku se mohou dostavit křeče, obvykle v oblasti paty, holeně nebo prstů na nohou. Bolest se dá zmírnit tím, že necháte viset nohy dolů z postele nebo sezením na židli. Gravitace pomáhá lepšímu průtoku krve do nohou.

Změna kůže a nehtů

Nedostatek průtoku krve v nohách, a tím i výživy, je příčinou vypadávání chloupků na nohách a jejich pomalejší dorůstání po holení. Kůže na nohou může být lesklá a napnutá. Nehty na nohou mohou hrubnout a růst pomaleji.

Neobvyklé zabarvení pokožky

Noha může mít ve zvednuté poloze bílou barvu kvůli zhoršenému průtoku krve. Pokud visí ze židle, získá díky rozšíření cév a zvýšení průtoku krve načervenalou až fialovou barvu. Někdy jsou nohy či prsty bledé až namodralé i vsedě.

Studené nohy

Chodidla nebo i nohy mohou být chladné na dotek. Studené nohy jsou běžné i u starších lidí. Pokud však máte jednu nohu nebo chodidlo studené, může jít o PAD.

Foto: Shutterstock

Necitlivost a slabost nohou

Někdy jsou nohy necitlivé nebo slabé i během odpočinku. Tyto příznaky se pak neobjevují jen při chůzi a cvičení a jde o závažnější onemocnění periferních tepen.

Atrofie lýtkových svalů

Může dojít k atrofii nebo zmenšení velikosti lýtkového svalu. Na mikroskopické úrovni může být nedostatek průtoku krve příčinou poklesu počtu a velikosti svalových vláken v postižené oblasti až na polovinu. Zbývající svalová vlákna se zmenšují a atrofují.

Tkáňová smrt

V pokročilých stádiích může nemoc způsobit smrt tkáně a gangrénu. V některých případech může vést k amputaci. Nutné je nekouřit a zlepšit cirkulaci v noze.

Nehojící se rány

Při snížení oběhu se mohou objevit i ischemické vředy na nohách. Mohou být hnědé nebo černé, často bolestivé. Vředů na diabetické noze jsou bezbolestné.

Erektilní dysfunkce

Vnitřní tepny zabezpečující přívod krve mohou být uzavřeny, nebo silně ucpány a způsobit erektilní dysfunkci. Kvůli vaskulárnímu problému to ale není příliš časté.

Bez příznaků

Většina lidí nemá žádné příznaky. Nejvíce kuřáci, lidé starší 50 let, diabetici, lidé s vysokým cholesterolem a krevním tlakem, nebo s rodinnou anamnézou srdečních chorob a mozkovou příhodou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments