Problematický čaj. Vypití jednoho šálku se rovná vykouření 100 cigaret

Pokud se domníváte, že pití čaje je zdraví velmi prospěšné a v žádném případě nemůže uškodit, možná vás následující zjištění překvapí. Je jasné, že v rámci prevence vůči rakovině je třeba omezit určité potraviny a také přestat kouřit a minimalizovat konzumaci alkoholu. Ukazuje se však, že byste se měli vyhýbat i jednomu druhu čaje.

Stále oblíbenější čaj

O jaký čaj že se jedná? Pravdou je, že nejde o typ, který by byl v České republice kdovíjak rozšířený, avšak v poslední době získává značnou popularitu. Jde o čaj yerba maté, který už můžete poměrně běžně koupit ve většině supermarketů, a to jak v sypané, tak sáčkové podobě.

Tento čaj pochází z Jižní Ameriky, kde si ho lidé oblíbili nejen kvůli jeho chuti, ale také proto, že má údajně blahodárné účinky na zdraví. To se ve světle nových zjištění jeví poněkud paradoxně. Každopádně ho můžeme připodobnit nejvíce asi k zelenému čaji. Dle některých informací však obsahuje dokonce o devadesát procent více antioxidantů.

To je ale jedna věc. Antioxidanty skutečně prospěšné jsou, avšak pokud jsou obsaženy v potravině, která škodí jiným způsobem, mnoho platné nám nebudou. “Dlouhodobá konzumace čaje maté, zejména pak ve větší míře, je spojena s vysokým rizikem rakoviny močového měchýře, prostaty, úst, plic, hlavy, krku a jícnu,” uvedli v rámci svého výzkumu vědci z Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné srovnání

Důvodem je především obsah polycyklických aromatických uhlovodíků, které se mimo jiné vyskytují třeba v grilovaném mase, ale také v cigaretovém kouři. Jak se ukazuje, tyto karcinogeny ovlivňují reprodukční, neurologický i imunitní systém těla.

Studie čaj maté jednoznačně spojily s vyšším rizikem rakoviny, a to velmi významným. Někteří vědci uvádějí, že tento nápoj způsobí jeden z pěti případů tohoto onemocnění v Jižní Americe. To je velký problém, protože zde jde o jeden z nejrozšířenějších nápojů. Jak uvádí studie zveřejněná v časopise Environmental Science and Technology, rovná se jeden šálek čaje, který je připraven tradičním způsobem, celé stovce vykouřených cigaret, tedy hned pěti balíčkům.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Atronach
Atronach
1 rok

Nápoj připravený z Yerby Mate rozhodně neobsahuje tolik karcinogenů jako 100 cigaret. Po pročtení shrnutí dotyčné studie na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3525749/ zjistíte že vědci zkoumali množství PAH v suchém produktu před vylouhováním. Do vody se karcinogenů PAH dostane minimum protože nejsou rozpustné ve vodě, jak dokládá studie výzkumné skupiny university v Argentině. Více na: https://matexperience.com/insights/news/inym-reiterates-that-yerba-mate-is-not-cancerogenic/. Taky je třeba si uvědomit, že existují Yerby Mate sušené čistým vzduchem a ne kouřem z hořícího dřeva. Někde jsem četl, že značka Kraus změřila, že jejich Mate má pouze pětinové množství karcinogenů PAH oproti kouřovým Mate. Další značky nekouřových Mate jsou např. některé modely Meta Mate,… Číst vice »