Problémy s klouby v mladém věku? V žádném případě je nepodceňujte

Klouby mohou bolestí velmi potrápit. Na vině je opotřebení chrupavky v důsledku artrózy. Bolestivé klouby mívají nejčastěji lidé s nadváhou nebo ti, kteří klouby více zatěžují při sportu nebo výkonu zaměstnání. Jak pomoci bolavým kloubům?

Kloubní onemocnění, artróza

Artróza je nejčastějším kloubním onemocněním u osob nad 65 let se vyskytuje dokonce v sedmdesáti procentech. Vzniká narušením kloubní chrupavky, která se neobnovuje dostatečně rychle. Bolestivost a zánět postihuje kloubní pouzdro, okolní tkáň i kost.

Artróza už dávno nepostihuje jen seniory. I lidé v mladém a produktivním věku můžou zaznamenat bolestivost kloubů. Nejprve se objeví jen při zátěži, později se vám hůře vstává a jste více citliví na změny počasí. S postupující nemocí se bolest kloubů objevuje i v klidovém režimu.

Diagnostika nemoci

Přesný původ potíží určí lékař a rentgenový snímek. Než začnete klouby promazávat drahou mastí a polykat léky na bolest, navštivte odborníka a zjistěte příčinu vašich potíží. V počáteční fázi se artróza dá poměrně úspěšně zpomalit a obtíže zmírnit.

Kdo trpí artrózou nejčastěji

Artróza se objevuje nejčastěji u lidí, kteří k ní mají dědičné dispozice. Trápí i osoby s nadváhou nebo aktivní sportovce. Problémy mají i lidé, co určité klouby nadměrně zatěžují v zaměstnání.

Jídelníček plný vitamínů pomáhá

Při potížích s klouby zařaďte do jídelníčku více ryb. Omega-3 mastné kyseliny chrupavce prospějí. Nesmí chybět ani beta-karoten, vitamín C a selen.

Kde hledat vitamíny prospěšné pro klouby

V játrech, meruňkách, mrkvi a mangu naleznete hodně vitamínu A. Tělo vitamín A přemění na beta-karoten. Do jídelníčku proto zařaďte i batáty nebo ananasový meloun.

Vitamíny C a E jsou v ovoci a zelenině, ale také v oříšcích, slunečnicových semenech nebo v olivovém oleji.

Kdo není přítel rybích pokrmů na talíři, měl by si zakoupit alespoň rybí tuk.

Celozrnným pečivem nebo vejci doplníte selen.

Co omezit

Jako první je třeba omezit stres. Ten působí na tělesnou křeč a ztuhlost. Klouby uvolňujte relaxační masáží. Ve stravě snižte množství brambor a rajčat.

Pokud máte nadváhu, snažte se o redukci kilogramů a zařaďte pravidelně plavání a procházky.

Úlevu poskytne i vhodná forma cvičení. Tou je jízda na kole nebo cvičení na míči. Doporučit je možné i jógu.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.