Máte problémy se sluchem? Na vině může být čištění uší

Jakmile objevíte problémy se sluchem okamžitě zpanikaříte. Nejste přeci devadesátiletý důchodce, abyste stále žádali po okolí, opakování poslední věty. Už se obáváte vážné nemoci a pokukujete po naslouchátku. Dost! Příčina je zcela jinde a léčba je snadná.

Ušní maz, náš kamarád a ochránce

Ucho vytváří maz z toho důvodu, aby se chránilo před vnějšími vlivy. Maz odpuzuje drobounký hmyz, zachytává pylové a prachové částice i drobné nečistoty. Zvukovod je tak pokrytý drobným ochranným filmem v přiměřené vrstvě.

Proslulé a zatracované vatové tyčinky

Vatové tyčinky do uší v posledních měsících rozvířily veřejné diskuze. Důvod se ale netýkal jejich původní funkce, čištění uší. Zatracované jsou proto, že způsobují obrovskou ekologickou zátěž, která znečišťuje oceány. A nesnášet je budete i z dalšího důvodu. Jakmile je začnete používat k tomu, k čemu jsou určeny, budete si ubližovat. Vatová tyčinka totiž ušní maz odstraní jen z velmi malé části. Zbylý zatláčí do zvukovodu. Pravidelným používáním vatové tyčinky si stále zatláčíte do zvukovodu více a více ušního mazu. Zanedlouho se vám vytvoří zátka. Ta je příčinou špatného sluchu. Samozřejmě se rizika týkají i jiných pomocníků, po kterých doma sáhnete a vkládáte je do uší. Špejle, párátka, sirky. Ať už s vatou nebo bez, zatláčí ušní maz dovnitř.

Léčba špatného sluchu

Objevila se u vás náhle nedoslýchavost? Není třeba myslet na nejhorší. Patrně to neznamená ztrátu sluchu. Jen je třeba navštívit specialistu a nechat si ucho odborně vyčistit. Lékař vám odstraní mazovou zátku a sluch se rychle navrátí.

Jak správně vyčistit ucho

Odborníci upozorňují na to, že ani s použitím speciálních přípravků ve spreji se nevyhnete riziku. Problém je při jejich aplikaci. Nevidíte přesně, kam směřuje aplikátor. Nejlepším způsobem, jak vyčistit ucho, je vytřít tenkým hadříkem zevní části ucha, nejlépe po koupání.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.