Amyotrofická laterální skleróza patří mezi nejhorší nemoci. Je rychlá a nedá se vyléčit

V poslední době se o amyotrofické laterální skleróze (zkráceně ALS) hodně mluví, ale na možnostech léčby to bohužel mnoho nezměnilo. Stále tak toto onemocnění řadíme mezi fatální. Kromě toho můžeme přidat následující přívlastky: neurodegenerativní a progresivní. Onemocnění je to velmi složité, ale v zásadě lze říct, že vede ke ztrátě mozkových a spinálních buněk centrální nervové soustavy, které ovládají svalové pohyby.

Právě proto postupem nemoci dochází ke svalové slabosti až atrofii, tedy úplnému kolapsu svalů. V konečném důsledku mozek nedokáže ovládat většinu svalů a pacient zůstává zcela paralyzován. Nemůže se pohybovat, dokonce ani dýchat. Psychické a mentální schopnosti však zůstávají beze změny, což je na celé nemoci podle mnohých to nejhorší. Pacient tak do posledního okamžiku vnímá ztrátu ovládat své tělo a je v něm doslova uvězněn. V konečné fázi ztrácí člověk schopnost dýchat a umírá.

Příznaky ALS

V raném stádiu amyotrofické laterální sklerózy pozorujeme zvýšenou svalovou slabost, která se týká zejména rukou a nohou. Patrné může být také zasažení řečového aparátu a neschopnost artikulovat tak zřetelně jako dříve. Mnohdy už se také projevují první problémy s polykáním nebo dýcháním.

Často prvními momenty, kdy si pacienti uvědomí, že něco není v pořádku, provázejí neschopnost vykonání zcela běžných úkonů jako je zapnutí knoflíku u košile nebo otočení klíčem v zámku. Výjimkou nejsou ani nechtěné projevy jako je nekontrolovaný smích, úsměv nebo pláč. Aby bylo možné ALS diagnostikovat, je nutné postižené horních i dolních partií.

Nemoc postupně přechází do pokročilého stádia, ve kterém se drtivá většina pacient stává imobilní, což doprovází neschopnost ovládat ruce a lokty. Opouští je také schopnost mluvit a polykat. V závěru se neobejdou bez plicní ventilace. Příčinou smrti většinou bývá plicní selhání nebo zápal plic.

Postup onemocnění

Amyotrofická laterální skleróza je nevyléčitelným onemocněním a jako takové směřuje k jedinému konci. Doba dožití je však silně individuálně. Jako průměr se uvádí dva až čtyři roky, ovšem u někoho může nemoc postupovat tak rychle, že zemře do roka od prvních symptomů. Jiní mohou mít více štěstí a průměrnou dobu dožití překonat. Výrazně se to podařilo například slavnému vědci Stephenu Hawkingovi, který s nemocí žil desítky let.

Léčba ALS

Léčba této nemoci je bohužel stále velmi omezená. Využívá se například riluzol, který dokáže prodloužit život nemocných o dva až tři měsíce. Určité naděje jsou vkládány do výzkumu kmenových buněk. Zatím však v této oblasti nebyl žádný průlom zaznamenán a naopak se v České republice objevil politováníhodný případ, kdy byli pacienti lékařskými a vědeckými kapacitami pod falešnou nadějí tlačeni do financování takové léčby, která jim ve výsledku vůbec nepomohla.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

9
Komentujte

avatar
7 Komentářová vlákna
2 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
7 Autoři komentářů
Josef ČápJanaJir-VaŽANETAJarda Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Josef Čáp
Host
Josef Čáp

Mám tu drobné překlepy bez možnosti opravy. Škoda a má chyba, že spěchám.

Josef Čáp
Host
Josef Čáp

Hodnocení možností léčby je poplatné znalostem západní medicíny, tedy i českým. Zejména česká má zájem dlouhodobě léčit, nikoli uzdravovat. Běžný lékař ani “zbytečně” nezkoumá a žije si svůj pohodlný život v mainstreamu. Jak pohodlné, ale zvrácené pojetí. Znám řadu jiných, t. zv. koumáků, kteří riskují ve skutečné snaze pomoci. Rád bych touto cestou poděkoval těm odvážným hledačům, kteří třeba zachraňují diabetikům nohy, které by jinak padly za oběť chirurgovi. Znám i jiné, kteří umí uzdravit “nevyléčitelné nemoci”, mezi které patří také ALS, Parkinsonovu a Alzhemerovu chorobu či stavy po iktu…etc. Již brzy budou v Praze 2 přednášky s praktickými ukázkami,… Číst vice »

Jana
Host
Jana

Můj manžel onemocněl ALS. Téměř 5 rokůs ní bojoval. Kulhal, padal, usedl na vozík, nefungovaly mu nohy, pak ruce, hůř polykal, přestal mluvit, PEG, zápal plic, vyléčil se z něj a nakonec nemoc postoupila tak, že zemřel. Ale NKDY to nevzdal, Měl zázemí v rodině, přátelích, spolupracovnících, žácích, spoluobčanech a pomáhali mu i úplně cizí lidé. Je mi hrozně smutno, když to píšu, ale paradoxně jsme zažili tak obrovskou podporu od lidí, že cítím, že nemám právo plakat. Přežil dlouhých 5 let i díky podpoře všech těchto lidí. Hluboce se skláním před všemi, kteří nám pomáhali a nikdy na to… Číst vice »

Jir-Va
Host
Jir-Va

Můj tatínek měl tuto hroznou nemoc a po 4 letech na ni zemřel (v roce 1988). Bylo hrozné vidět, jak se ztrácí před očima, jak ho tělo přestává poslouchat. Byl lékař a věděl dobře, jak to dopadne. Vím, že na doporučení svých přátel – lékařů – užíval tzv. mumio, které trochu tlumilo příznaky a taky brzdilo postup nemoci, ale stejně nevyhnutelný konec nezměnilo. 🙁 Snad mu to aspoň o nějaký čas život prodloužilo.

ŽANETA
Host
ŽANETA

Mám přítele ,který má 44let a má ALS, je na umělé plicní ventilaci,už ho neposlouchají nožičky tak je na vozíčku, stravu dostavá umělou přes hadičku do žaludku-PEG, a já jsem ho nechtěla nechávat v nemocnici ,tak jsem si ho vzala domů, a můžu říct, že je to velmi náročné, jsem s ním 24hodin ,a můžu říct ,že náš vztah nemoc zničila,jsme spolu ,ale už to není tak jak to bývalo, už se cítím jen jako pečovatelka, která mu slíbila ,že ho v tom nenechá a splní mu jeho přání dožít doma……..

Jarda
Host
Jarda

Pokud tu nemoc nevytvořil člověk, musí na ni existovat lék. Příroda nevyvolá akci, na níž by neměla reakci. Podle mne je to otázka hledání a volba cesty. Možná to chce méně vědy a více hledání, možná pokusů.

Josef Čáp
Host
Josef Čáp

Správný postřeh, vážený Jardo

Magdalena Tumova
Host
Magdalena Tumova

Měla jsem manžela ,který trpěl touto nemocí ,lékaři mi o nemoci nedali žádné informace ! Trpěli jsme celá rodina . Po 3 letech manžel zemřel . Nikdy už bych to nechtěla zažít ” Druhý den po pohřbu jsem dostala epilepické záchvaty

Halina
Host
Halina

To je smutné

Loading...