Proč chrápou častěji muži než ženy?

Chrápání vzniká při průchodu vzduchu nosohltanem a rozechvívá čípek a měkké patro. Člověk, který chrápe, se většinou vyspí dobře, ovšem jinak je tomu u jejich partnerů. Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku chrápání a proč chrápu častěji muži než ženy? Poradíme také zaručené triky, jak se chrápání zbavit.

Nejčastější příčiny chrápání

Po požití alkoholu ochabují svaly nosohltanu a to podporuje chrápání. Starší muži s velkou nadváhou často trpí syndromem spánkové apnoe, což znamená, že ochablé svaly nosohltanu neudrží dýchací cesty otevřené. K zúžení dýchacích cest dochází také při rýmě, ať už běžné nebo chronické. Problémy s chrápáním zvyšují i potíže s nosní přepážkou nebo polypy a také zvětšená nosní mandle, tím ovšem trpí zejména děti.

Proč trpí chrápáním více muži?

Podle statistik trpí chrápáním až třikrát více mužů než žen. Chrápání se dokonce dostalo do první desítky nejčastějších důvodů pro rozvod. Muži chrápou zejména díky svému ohryzku, který zužuje zadní stěnu hrtanu. Ovšem nemalý podíl na chrápání u mužů má i jejich životní styl. Zejména starší muži trpí velmi často nadváhou, kouří a pijí alkohol. Pokud se k tomu přidá ještě onemocnění dýchacích orgánů, srdce nebo oběhové soustavy, problém s chrápáním je na světě.

Jak se chrápání zbavit?

Mezi zaručené tipy, jak nechrápat patří spánek na boku. Pokud ovšem nevydržíte celou noc se nepřetočit, můžete zkusit spreje do krku zvlhčující sliznici, aromatické oleje nakapané na polštář, speciální polštáře nebo otevřené okno zajišťující chladnější vzduch a jeho cirkulaci v místnosti. V opravdu závažných případech je možné podstoupit laserovou operaci – tzv. plastiku měkkého patra.

Pokud ovšem nic z výše uvedeného nezabírá a chirurgický zákrok postoupit nechcete, existuje ještě jedno jednoduché řešení. Aby se partner v klidu vyspal, může používat špunty do uší anebo si pořiďte oddělené ložnice.

Autor: Romana Hašková

Externí autorka serveru AAzdraví.cz.