Preventivní prohlídky vám mohou zachránit život. Na co máte nárok?

Jak často byste měli chodit na preventivní prohlídku k praktickému lékaři? Na jaké další prohlídky máte nárok? Preventivní vyšetření odhalí včas skryté signály a v některých případech může dokonce zachránit život.

Většina lidí zanedbává preventivní prohlídky. Značná část populace si zkrátka myslí, že není důvod chodit k lékaři, když nic nebolí. Avšak to je velká chyba. Preventivní prohlídky jsou velmi důležité a mají svá opodstatnění. Smyslem preventivních prohlídek je předcházení onemocnění, stejně tak mohou odhalit první skryté příznaky a díky včasnému zahájení léčby si lze ušetřit pozdější trápení a boj s nemocí v pokročilém stádiu.

Podstata preventivní prohlídky

Jedná se o včasné odhalení jakéhokoliv problému, choroby. Jsou onemocnění, která se v počátku nikterak neprojevují, nebolí a jsou prakticky nerozpoznatelná na první pohled. K odhalení pomůže pouze prohlídka a následné laboratorní vyšetření, ať už se jedná například o vysoký krevní tlak, diabetes neboli cukrovku, vysokou hladinu cholesterolu apod. Jde o bezplatné lékařské vyšetření, které je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Věřte, že díky preventivní prohlídce může být zachycena nemoc v rané fázi, kterou je možné i zcela vyléčit, jedná se i o případy zhoubného onemocnění.

Argumenty, že nic nebolí či není čas jít k lékaři, jsou nemístné. Na preventivní prohlídky je nutné chodit. Jsou prováděny registrujícími lékaři primární péče, tj. praktickým lékařem, stomatologem, gynekologem. Ve vlastním zájmu by si rovněž každý jedinec měl hlídat očkování proti tetanu. Které prohlídky jsou službou hrazenou státem? Jaká je jejich frekvence a proč?

Praktický lékař – každé dva roky

Jde o bezplatnou preventivní prohlídku, která je plně hrazena zdravotní pojišťovnou. V rámci prohlídky je absolvování pohovoru s lékařem ohledně životního stylu, prodělaných chorob, fyzické kondice, stravovacích návyků, atd. Součástí prohlídky je laboratorní vyšetření moči, krve, kontrola zraku, sluchu, krevního tlaku, vyšetření pohmatem mízních uzlin, stavu kůže, poslech dýchání a rovněž poslechem vyšetření plic a srdce.

Stomatolog – dvakrát ročně

Na preventivní prohlídku stavu svého chrupu máte u zubaře nárok dvakrát do roka. Kontrola a základní ošetření je hrazeno taktéž zdravotní pojišťovnou. Prohlídka spočívá ve vyšetření chrupu, stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní, odstranění zubního kamene, poučení o vhodné dentální hygieně ústní dutiny.

Gynekologická prohlídka – jedenkrát za rok

Na tuto preventivní prohlídku má nárok každá žena od 15 let věku. Součástí této prevence je klinické vyšetření prsů, ukázka a poučení ohledně samovyšetření prsů, stěr z děložního čípku, vyšetření vaječníků a dělohy, kolposkopické vyšetření, prohlídka kůže a vyšetření místních uzlin v okolí pohlavních orgánů.

Preventivní prohlídky jsou službou, která dle zákona o veřejném zdravotním pojištěním je plně hrazena. V návaznosti na preventivní prohlídky jsou prováděny tzv. preventivní screeningové programy, které jsou zaměřené na včasné odhalení onkologického onemocnění.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments