Proč je zásadní, aby ženy nad 50 let pily čaj z kontryhele. Je to pro ně klíčové

Kontryhel je jednou z nejznámějších ženských bylinek. Nejčastěji se skloňuje ve spojení s hormonálními a gynekologickými potížemi. Díky silicím, vysokému obsahu vitamínu C a kyselině salicylové si dokáže poradit s celou řadou infekcí.

Kontryhel si můžete samy nasbírat

Vyjděte ven na procházku, a nasbírejte si čerstvý kontryhel. Není tak těžké na něj narazit, najít se dá na loukách i na kraji lesa. Nať se sbírá v čase, kdy kvete. Později se sbírají pouze listy. Nasbírejte si ho a nasušte do zásoby, určitě se vám bude hodit.

Pomáhá celý život

Kontryhel ženám udělá velkou službu, ať už jim je 20 nebo 50. Pomáhá při silné menstruaci, při PMS i se všemi nepříjemnými projevy a u starších žen je užitečný při menopauze. Kromě příznivého vlivu na periodu je užitečný i při horečkách, zahnisaných ranách a pomůže i v případě bércových vředů.

Pomáhá při hubnutí

Možná vás to překvapí, ale užitečný je i při dietě. Dokáže zpevnit svalovinu, podporuje spalování tuků a zabraňuje zadržování vody v těle. Také čistí organismus a pomáhá tím tělu s detoxikací.

Čaj z kontryhele

Připravte si ze sušeného kontryhele čaj, pijte dva hrnky denně a uvidíte samy. Stačí přelít dvě lžičky kontryhele 250 ml horké vody a nechat asi 8–10 minut vylouhovat. Přeceďte a užívejte. Pokud ho chcete brát pouze jako prevenci, stačí jeden šálek denně. V případě problémů můžete zvýšit na dva až tři šálky denně.

Foto: Shutterstock

Připravte si sedací koupel

Máte ho víc, než zužitkujete na čaj a trpíte na výtoky? Pak si můžete připravit sedací koupel. Smíchejte dvě polévkové lžíce sušeného kontryhele a 1 lžíci heřmánku s 1 l vody. Přiveďte k varu, chvilku povařte, pak na 20 minut odstavte. Přelijte do sedací koupele. Voda by vám měla sahat po boky.

Používat se dá i zevně

Kontryhel je výjimečný tím, že má skvělé účinky i na pleť. Funguje například na akné a problematickou pleť a dokáže zpevnit a regenerovat pokožku. Zabírá i na nejrůznější vyrážky a oplachy můžete provádět dlouhodobě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthembassy, Planetayurveda

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments